OPIS
W wyniku współpracy Polskiego Centrum Informacji Muzycznej z Polskim Radiem S. A., przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ukazały się pierwsze płyty nowej serii „Muzyka Polska Dzisiaj – Portrety Współczesnych Kompozytorów Polskich”. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju, twórców, którzy pomimo znaczącego dorobku nie posiadali dotąd własnej, monograficznej płyty: Zbigniewa Penherskiego (ur. 1935), Lidii Zielińskiej (ur. 1953), Magdaleny Długosz (ur. 1954), Tadeusza Wieleckiego (ur. 1954), Anny Zawadzkiej-Gołosz (ur. 1955), Jacka Grudnia (ur. 1961), Jarosława Siwińskiego (ur. 1964), Michała Talmy-Sutta (ur. 1969), Ewy Trębacz (ur. 1973) oraz Aleksandra Kościowa (ur. 1974).
Dzięki ścisłej współpracy z kompozytorami, płyty zawierają reprezentatywne dla twórców zestawy utworów w najbardziej cenionych przez nich wykonaniach. Nagrania pochodzą głównie ze zbiorów Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich (POLMIC) oraz z Archiwum Polskiego Radia. Są to przede wszystkim rejestracje festiwali „Warszawska Jesień” i „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, cyklów koncertowych „Generacje”, „Portrety Kompozytorów”, „Muzyka Teraz” oraz najwybitniejsze nagrania studyjne Polskiego Radia. Dzięki dużemu zaangażowaniu twórców oraz wielu innych osób i instytucji, zasoby te zostały wzbogacone o pozycje z prywatnych archiwów kompozytorów (głównie ich własne realizacje muzyki elektroakustycznej) oraz cenne nagrania studyjne i koncertowe powstałe w innych ośrodkach.
Płyty mają promować również wykonawców, którzy chętnie zgodzili się na udział w projekcie. Poza znakomitymi wykonaniami najlepszych orkiestr radiowych (NOSPR, POR i Amadeus), na płytach zostały wydane świetne kreacje wielu innych najwybitniejszych polskich i zagranicznych zespołów, dyrygentów oraz solistów.
Książeczki zawierają informacje o kompozytorach (w tym – eseje na temat ich twórczości autorów przez nich samych rekomendowanych), utworach i wykonawcach w języku polskim i angielskim.
Michał Talma-Sutt - urodził się w Łodzi. W latach 1989-1995 studiował kompozycję pod kierunkiem Jerzego Bauera w łódzkiej Akademii Muzycznej. W 1995 roku odbył roczny kurs kompozycji i informatyki muzycznej w paryskim IRCAM-ie. Tam też, wraz z francuskim scenografem Alainem Galetem zrealizował swój autorski projekt multimedialny Voyage Amer. W latach 1995-2001 był stypendystą Fundacji Witolda Lutosławskiego. W roku 1997, utworem Avalon’s Gates na flet i komputer, zadebiutował na Festiwalu „Warszawska Jesień”. Od 1998 do 2001 roku kontynuował studia kompozytorskie w klasie Ulricha Süße w Hochschulefür Musik undDarstellende Kunst w Stuttgarcie. W latach 1999-2000 doskonalił umiejętności w Zentrumfür Kunst undMedientechnologie (ZKM) w Karlsruhe. Tam, w roku 2000, wraz z artystą wideo BertholdemGantnerem, zaprezentował projekt multimedialny L’Ange Noire – 4 Skizzen. Jest dwukrotnym zwycięzcą Międzynarodowej Trybuny Muzyki Elektroakustycznej UNESCO: w 1998 roku, w Wiedniu, w kategorii kompozytorów do trzydziestego roku życia, za utwór Co Nostradamus zachował tylko dla siebie oraz w roku 2000, w Madrycie, w kategorii ogólnej, za utwór Light and Shade. Jego kompozycje, poza wieloma wykonaniami w Polsce, były prezentowane na festiwalach w Niemczech, Austrii, Francji, Rumunii i Republice Południowej Afryki. W 2007 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu „MusicaElectronica Nova” we Wrocławiu.