OPIS
Prezentujemy ósmą płytę z cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz, Antologia”.
Na albumie „Amat Vita”, oprócz utworu tytułowego, znajduje się także utwór „Apimondia Mater” oraz dwie suity z przebojami Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty w wersjach symfonicznych.
„Amat Vita” to utwór napisany przez Jana Kantego Pawluśkiewicza z okazji otwarcia tamy na Dunajcu w 1997 roku. Prawykonanie miało odbyć się 9 lipca w Czorsztynie, ale z powodu ulewnych deszczy, które przeszły przez Podhale, koncert został przełożony i odbył się rok później. Utwór jest osobistą impresją kompozytora na temat życiodajnej, a zarazem niszczycielskiej siły jednego z żywiołów – wody.
„Apimo ndia Mater” to utwór uświetniający Zjazd Pszczelarzy w 1987 roku w Warszawie. Wtedy to odbyło się prawykonanie utworu. Jako solistki wzięły w nim udział Elżbieta Towarnicka i Aleksandra Maurer, a towarzyszył im zespół instrumentalny pod kierownictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza.  ,Utwór został wykonany w języku polskim i starofancuskim.
Album zamykają dwie suity z największymi przebojami Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty w wykonaniu Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Dyrygentem, a jednocześnie aranżerem utworów jest Bohdan Jarmołowicz. Nagranie zarejestrowano w 1997 roku.
Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, z wokalistą Markiem Grechutą, a potem z Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu „Szalona lokomotywa”.