OPIS
Prezentujemy dziesiątą płytę z cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz, Antologia”.
 ,
„Nieszpory Ludźmierskie” to wiersze – psalmy Leszka Aleksandra Moczulskiego, do których muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Nagranie stanowi zapis koncertu, jaki odbył się 4 listopada 2014 roku w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. W nagraniu udział wzięli soliści: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki i Jacek Wójcicki, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Całość pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty.
Tak mówią o płycie autorzy: „Przyjmujemy ją z uczuciem radości, tym większej, że jest to pełny zapis koncertu. Jego prawykonanie miało miejsce w Ludźmierzu dnia 26 września 1992 roku, następnie w Nowym Targu i w Krakowie. Ten właśnie krakowski koncert „Nieszporów Ludźmierskich” w kościele św. Katarzyny dnia 2 października 1992 roku został zarejestrowany i wydany na CD. Jednak w niedługi czas potem odczuliśmy potrzebę wprowadzenia kilku korekt i wzbogacenia o dwa utwory. (…) Płyta, którą słuchacze otrzymują zawiera pełną wersję koncertu. Można więc powiedzieć, że jest to wersja premierowa”.
 ,
Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, z wokalistą Markiem Grechutą, a potem z Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu „Szalona lokomotywa”.