OPIS
Książka omawia problematykę tajemnicy lekarskiej i jej wpływ na prawa i obowiązki procesowe lekarza w trakcie procesu karnego. Zagadnienie to zostało przedstawione z perspektywy depozytariusza tej tajemnicy (lekarza, lekarza dentysty) w zależności od roli, w której występuje on w procesie karnym: jako oskarżony, podejrzany, osoba podejrzana, świadek, w tym świadek anonimowy, biegły, pokrzywdzony, oskarżyciel posiłkowy, oskarżyciel prywatny, podmiot zobowiązany, lekarz wezwany do uczestnictwa w oględzinach i otwarciu zwłok oraz lekarz sądowy.
Szczegółowo przedstawiono takie zagadnienia jak:
• pojęcie i zakres tajemnicy lekarskiej oraz przesłanki zwolnienia z jej obowiązywania;
• tajemnica psychiatryczna na tle tajemnicy lekarskiej;
• status i ochrona dokumentacji medycznej w postępowaniu karnym;
• obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej przez studentów medycyny;
• nowe uprawnienia osób bliskich zmarłego pacjenta do dysponowania tajemnicą lekarską.
Autor przedstawił obecne w doktrynie stanowiska dotyczące kwestii spornych i podjął próbę rozstrzygnięcia dylematów, związanych m.in. ze wzajemną relacją tajemnicy lekarskiej i psychiatrycznej, obowiązkiem zachowania tajemnicy przez studentów medycyny, wpływem obowiązku poufności na możliwość sporządzania opinii prywatnych w procesie czy skutecznością uchylenia tajemnicy lekarskiej przez osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione.
Publikacja zainteresuje w szczególności prawników praktyków – adwokatów, radców prawnych i sędziów. Będzie przydatna zarówno dla pracowników naukowych zajmujących się prawem karnym procesowym i prawem medycznym, jak i dla lekarzy, w tym także lekarzy dentystów.