OPIS
Późnośredniowieczne rejestry sądowe dokumentujące praktyczny wymiar egzekwowania obowiązujących wówczas przepisów prawnych zainteresowanie badaczy, szczególnie niemieckich, zaczęływzbudzać już w XIX w. (…)
Przygotowane przez Autora edycji do druku rejestry proskrybowanych– jaworski z lat 1381-1450 (…) oraz świdnicki – z lat(1367) 1380-1485 (…) były już znane historykom, ale w dotychczasowych badaniach raczej je pomijano, niekiedy wręcz lekceważąc ich wartość poznawczą. (…) Pułapek, których bez liku dostarczają zazwyczaj tego typu materiały, udało się doświadczonemu Wydawcy uniknąć, czego efektem jest wzorcowa edycja źródłowa,ukazująca w pełni bogactwo informacyjne oryginałów. Przygotowana według współczesnych zasad edytorskich pozwala na nowo zdefiniować olbrzymią wartość poznawczą obu rejestrówi to nie tylko dla badań nad zagadnieniami z zakresu organizacji późnośredniowiecznego wymiaru sprawiedliwości czy redagowaniai wykorzystywania w codziennej praktyce sądowej tegotypu zestawień not proskrypcyjnych. (…)
Prócz codziennych, pospolitych konfliktów, typowych dla każdejówczesnej społeczności, tak wiejskiej, jak i miejskiej, w obu publikowanych spisach proskrybowanych znalazły odbicie równieżspory znacznie większej rangi, powiązane nierzadko z kluczowymidla regionu wydarzeniami politycznymi. Na ich kartachznajdziemy w związku z tym echa konfliktów pomiędzy miejscowym rycerstwem, a także rycerstwem i mieszkańcami wsi oraz miast, ponadto ślady aktów przemocy rycerzy-zbójników (…),spraw związanych z Żydami zamieszkującymi na terenie księstw jaworskiego i świdnickiego czy sporów głównych ośrodków miejskich regionu z lokalnymi władcami i ich wasalami.Z recenzji dr hab. Pawła A. Jeziorskiego, prof. IH PAN