OPIS
„Sen o przebudzeniu” – to już piąty tomik wierszy Tadeusza Krzysztofa Knyziaka, znanego licznej grupie miłośników poezji jako Coobus. Pod tym właśnie pseudonimem literackim (z czasem pojawiło się na okładce również nazwisko) poeta wydaje książki i prezentuje swoją twórczość w mediach społecznościowych i na spotkaniach z czytelnikami. Tych spotkań jest wiele, zważywszy jego zaangażowanie w liczne poetyckie stowarzyszenia i grupy. Jako członek Zarządu Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, w ciągu ostatnich 3 lat sam prowadził spotkania prezentujące innych twórców i pisał dla nich recenzje wstępne do tomików. Aktywny w konkursach literackich, zdobył kilkadziesiąt nagród, co zaowocowało m.in. bogatym zbiorem wydań pokonkursowych i antologii, w których prezentowane są także jego wiersze. Wśród zwycięskich konkursów pojawiała się również proza – krótkie, kilkustronicowe opowiadania, które autor przygotowuje obecnie do wydania książkowego. Całość uzupełnia jeszcze satyra, teksty piosenek (obecne na płytach zaprzyjaźnionych wykonawców), jak również wiersze dla dzieci.
Wiersze Coobusa cechuje różnorodność form i stylów, co jest zapewne wynikiem aktywnego przebywania w poetyckiej cyberprzestrzeni, gdzie różne i wszechstronne są oczekiwania odbiorców. Początki pisania (2007 rok), to czysta liryka, w której sam się cudownie odnajdywał. Wraz z wchodzeniem w bardziej wymagające środowiska, dostosowywał swój styl do trudniejszych i dojrzalszych wyzwań. Obok miniatur, które są kwintesencją sztuki poetyckiej (również haiku) pojawiła się też rozbudowana poetycka proza.
Koncepcja zbioru wierszy „Sen o przebudzenia”, to dwie odmienne części, wzbogacone ilustracjami, opracowanymi przez autora. W drugiej odnajdziemy klasyczny zbiór wierszy, pierwsza jest natomiast swoistym eksperymentem – wybranymi z tego zbioru wierszami, które zaprzyjaźnione osoby, z odległych stron świata, zadeklarowały się na prośbę autora zabrać na bezludną wyspę. Ta forma popularnej zabawy, którą pandemiczny wir wciągnął w opustoszałe ulice wiosny 2020, miała swój szczególny podtekst i klimat. Zdaniem autora, sprawdziła się bardziej, niż można było oczekiwać. A wybrane wiersze cechuje wspólny nostalgiczny mianownik tęsknoty za ojczystym krajem. Czy są to wiersze o życiu i miłości? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w jednym z prezentowanych wierszy.
Dziewczynka bez zapałek
w mojej bajce
są tylko dziewczynki bez zapałek
ze smartphonami przyklejonymi do dłoni
i Jaś Wędrowniczek
w kryształowej rzeźbionej szklance
bajecznie kolorowe okładki w księgarniach
też są przypisane do innych już bajek
a do nich obowiązkowe 30 procent zniżki
na pierwszy dzień sprzedaży
książka o życiu i miłości uśmiecha się do mnie
spod grubej warstwy makijażu
skąd wiem o czym jest to dzieło
wiem podsłuchałem
podpowiedziała to pięcioletnia dziewczynka
pomagająca babci wybrać książkę
kup tę powiedziała
ona jest o życiu i o miłości
skąd wiesz usłyszała
bo wiem
wszystkie książki są o życiu i miłości
przy spontanicznej mądrości dziecka
czuję się ubogi jak dziewczynka z zapałkami
W bogatym i różnorodnym zbiorze, jakim jest „Sen o przebudzeniu”, nawet najbardziej wybredny miłośnik poezji znajdzie coś dla siebie. W myśl dewizy autora, że umiejętność pisania wierszy, to klucz do ludzkich serc.
Pięknie o twórczości poety pisze pani Renata Cygan w tekście pt. „Coobus i jego wyspy” zamieszczonym na końcowych stronach książki. Zapraszamy do nietuzinkowej poetyckiej przygody.