OPIS
Podręcznik otrzymał nagrodę zespołową MENiS.
Bankowość. Podręcznik akademicki jest dziełem pracowników naukowych Katedry Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przedstawia całokształt problemów związanych z funkcjonowaniem nowoczesnych banków. Obejmuje zarówno wiadomości o warunkach, w których działają banki komercyjne, jak i o zarządzaniu bankiem. Uwzględnia specyfikę rozwoju bankowości w Polsce, a także nowe rozwiązania stosowane w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej.
Książka składa się z czterech części. W pierwszej przedmiotem analizy jest system bankowy oraz jego relacje z otoczeniem. Przedstawiono w niej pojęcie systemu bankowego, politykę pieniężną banku centralnego, nadzór bankowy i system gwarantowania depozytów oraz funkcjonowanie rynków finansowych. Zaprezentowano aktualne tendencje na międzynarodowych rynkach finansowych, tj. globalizację, liberalizację, deregulację, sekurytyzację, postęp w telekomunikacji i informatyce. W części drugiej omówiono operacje bankowe - tradycyjne oraz charakterystyczne dla banków inwestycyjnych i hipotecznych - a także problematykę bankowości elektronicznej. Część trzecia poświęcona jest zagadnieniom organizacji i zarządzania bankiem komercyjnym, takimi jak strategia i planowanie działalności, znaczenie funduszów własnych, controlling, marketing, kontrola wewnętrzna oraz analiza i ocena funkcjonowania banku. Czwarta część obszernie prezentuje tematykę zarządzania ryzykiem, w tym indywidualne ryzyko kredytowe, ryzyko kredytowe portfela kredytowego, ryzyko płynności, ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe oraz modelowanie portfela papierów wartościowych i instrumenty pochodne. Na zakończenie podano obszerną bibliografię publikacji związanych z poruszaną w podręczniku problematyką oraz indeks rzeczowy, który ułatwi Czytelnikom wyszukiwanie głównych pojęć i terminów.
Podręcznik adresowany jest do wszystkich, którzy chcą pogłębiać wiedzę o przedsiębiorstwie bankowym, a zwłaszcza pracowników banków oraz studentów uczelni ekonomicznych.
Wydanie 2 zaktualizowane i rozszerzone