OPIS
Arkana –Nauki Tajemne Formuły Arkanów
Tytuł książki odwołuje się do starożytnego pojęcia Arkanów wiedzy. Sugerują one tajemnicę, naukę dostępną tylko wtajemniczonym, przekazywaną ludzkości od zarania dziejów przez istoty wysoko rozwinięte duchowo. Jej fragmenty odnaleźć można w pismach starożytnej Persji, Egiptu czy Grecji, była ona też inspiracją dla prastarej hebrajskiej kabały, a jej echo odzywa się również w nauce Buddy.
Prawa uniwersalne rządzące materią i dynamiką znajdują również odzwierciedlenie w ludzkim umyśle. To, co postrzegamy jako odrębność i podział, jest w rzeczywistości złudzeniem. Człowiek jest ośrodkiem świadomości w nurcie wielkiej zasady życia i całe jego istnienie podlega Kosmicznej Woli. Jest tylko jeden Umysł, jedna Wola. Zadaniem ludzkości jest rozwój, osiągnięcie tego, co autor nazywa poznaniem naszej Wielkiej Prawdziwej Istoty i uwolnienie się od ograniczeń ludzkiego ja, czy inaczej małego ego, stanowiącego jedyne źródło cierpienia świata. To poznanie jest procesem obejmującym szereg istnień i jest wynikiem wytrwałego dążenia do jego pełnego urzeczywistnienia.
Druga część (Formuły Arkanów) zawiera dalsze objaśnienia oraz szereg praktycznych, prostych, a jednocześnie potężnych ćwiczeń mających dać czytelnikowi możność stopniowego uwalniania się od hipnotycznego wpływu własnej osobowości i przeniesienie całej uwagi na swoje Wyższe Ja.
Odnajdziemy w tej książce rozważania na temat życia kosmosu i jednostki. Fundamentalne pytania o to, czy rządzi nim przeznaczenie czy wolność, i o to, jaką rolę odgrywają w świecie ukryte siły, których sekrety autor próbuje objaśniać. Szczególnie interesująco przedstawia się rozdział poświęcony wymiarowi astralnemu, dynamice świata subtelniejszego niż ziemski, do którego dusza trafia po odrzuceniu ciała fizycznego, dla urzeczywistnienia innych aspektów swojej istoty, niezbędnych w długim procesie rozwoju.
Cytaty z książki:
Arkana – nauki tajemne dotarły do naszej obecnej epoki korytarzami czasu, od okrytych mgłą dawnych wieków, kultur i szkół myśli. Nawet najwyżsi, zasiadający w radach „Opiekunów Zwoju” nie są w stanie prześledzić bezpośredniego przekazu nauk, sięgającego głębiej niż czasy Pitagorasa (ok. 500 p.n.e.) czy później starożytna Grecja, choć odnajdują wiele odniesień i fragmentów nauk starożytnego Egiptu i Chaldei, które pokazują, że pitagorejska i starożytna grecka szkoła nauk tajemnych opierały się na przekazie nauk tajemnych jeszcze bardziej odległym, otrzymanym w bezpośredniej linii sukcesji nauczycieli i uczniów ciągnącej się od wieków. Badacze odkryli ślady nauk tajemnych w kronikach Persji i Medei; uważa się, że inspiracja dla pierwotnych nauk filozoficznych (jednak ani religijnych, ani pesymistycznych) Gautamy, założyciela buddyzmu, pochodziła z tajemnych źródeł. Na ich ślady natrafiamy również w hebrajskich naukach ezoterycznych Kabały i Zoharu.