OPIS
Opracowanie stanowi odpowiedź na fundamentalną zmianę w programie „Rodzina 500 plus”, czyli nowelizację przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzięki zawartym w publikacji wzorom, studiom przypadków i orzecznictwa, będzie wsparciem dla pracowników m.in. ośrodków pomocy społecznej, urzędów gmin lub urzędów miejskich w skuteczniejszym przyznawaniu świadczeń wychowawczych, realizowaniu wypłat 500+ i reagowaniu na zmiany sytuacji świadczeniobiorców, wpływające na prawo do świadczenia wychowawczego.
Warto przypomnieć, że do 30.06.2019 r. świadczenie wychowawcze było przyznawane na drugie i kolejne dziecko lub na pierwsze bądź jedyne – po spełnieniu kryterium dochodowego. W nowelizacji przedmiotowej ustawy zadecydowano o rozszerzeniu od 1.07.2019 r. programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze lub jedyne dziecko do 18. roku życia – bez kryterium dochodowego. Ponadto prawo do świadczenia z tego programu będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia). Znowelizowana ustawa wprowadza także trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko, co będzie skutkowało jego przyznaniem z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Wskazane wyżej elementy nowelizacji wymagają diametralnie innego procedowania wniosków o świadczenia wychowawcze na nadchodzący okres świadczeniowy. Niniejsze opracowanie ułatwi zapoznanie się z nowościami w przepisach omawianej ustawy, które dotychczas nie były istotne dla rozpatrywania wniosków o 500+.