OPIS
"[...] "Trust" nie jest li tylko zjawiskiem historycznym. Metodyka pracy kontrwywiadowczej stworzona w jego trakcie stała się w latach późniejszych podstawą funkcjonowania służb sowieckich i rosyjskich, które od dziewięćdziesięciu lat powtarzają z niewielkimi modyfikacjami scenariusz wprowadzania w błąd obcych służb.
By zrozumieć w pełni tę tezę, należy sobie uświadomić, że do drugiej wojny światowej, służby sowieckie, jak się szacuje, przeprowadziły od 25 do 40 operacji będących zastosowaniem metodyki "Trustu" do różnych środowisk kulturowych i różnych celów operacyjnych. W trakcie II wojny światowej Sowieci zrealizowali nie mniej niż 185 gier operacyjnych zarówno z wykorzystaniem podwójnych agentów, jak i kanału radiowego (radiogier) [...].
Po kapitulacji III Rzeszy, Sowieci kontynuowali gry kontrwywiadowcze głównie w obszarze uznanym za swoją strefę wpływów. Klony "Trustu" - tzw. dwojniki, zostały zrealizowane m.in. na Ukrainie w ramach zwalczania Ukraińskiej Powstańczej Armii [...] - operacja pod kryptonimem "Arsenał 1", w Polsce, gdzie służyły neutralizacji podziemia - operacja "Arsenał 2", znana także pod polskim kryptonimem "Cezary", w krajach Pribałtyki, gdzie posłużono się identycznymi metodami w celu likwidacji partyzantki i przecięcia kanałów komunikacji z Zachodem".
(fragment Wstępu)