OPIS
Sięgając po „Zapomniane stadniny w Wachnówce na Kijowszczyźnie i w Suchowoli na Podlasiu” czytelnik ma okazję zapoznać się z niepublikowanymi dotychczas notatkami o przedwojennej stadninie w Suchowoli, sporządzonymi przez Stefana Marię Gromnickiego - kierownika stadniny przed wybuchem II wojny światowej. Ośrodek ten, dzięki właścicielom Zofii i Sewerynowi ks. Czetwertyńskim prężnie rozwijał się w okresie międzywojennym, osiągając znaczącą pozycję w regionie lubelskim i coraz większe uznanie w całej Polsce. Istotne uzupełnienie notatek stanowi opracowanie dr Agnieszki Gątarczyk opisujące dzieje stadniny w Suchowoli, powstałe w oparciu o liczne źródła archiwalne.
Książka przybliża również życiorys samego kierownika stadniny, wywodzącego się z kresowego ziemiaństwa Stefana Marii Gromnickiego. W wieku 17 lat, w ucieczce przed rewolucją, zmuszony przerwać dotychczasowy tryb życia i edukację, wraz z rodziną trafił do Odessy i formującego się tam wówczas 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. W szeregach pułku brał udział w kampanii ukraińskiej w Galicji wschodniej, a następnie w wojnie z bolszewikami. Po wojnie musiał znaleźć swoje miejsce w nowo odrodzonej Polsce.
W ramach wprowadzenia, czytelnik przenosi się do XIX-wiecznej Rosji. Okresu rozkwitu wyścigów konnych, w którym znaczny udział miały polskie hodowle. Zostaje zaproszony na największe tory wyścigowe by poznać osiągnięcia i zasługi tak wybitnych hodowców jak Ludwik hr. Krasiński czy Ludwik Grabowski, odkrywa on także niewielką stadninę w Wachnówce na Kijowszczyźnie, należącą do stryja Stefana – Kazimierza Gromnickiego.