OPIS
Poddając analizie prawo do strajków w świetle prawa i praktyki organów i instytucji międzynarodowych, dr Grzebyk dochodzi do ciekawych wniosków dotyczących zarówno oceny polskich uregulowań w tym przedmiocie, jak również zagrożeń dla zbiorowych praw pracowniczych płynących z globalizacji. Jestem przekonany, że doniosłość społeczna podjętej w recenzowanej monografii problematyki, jak również wysoki poziom merytoryczny zawartych w niej rozważań, sprawią, że książka będzie cenną pomocą dla przedstawicieli doktryny prawa pracy i prawa międzynarodowego, studentów kierunków społecznych, ale także dla prawników-praktyków, wykonujących obsługę prawną przedsiębiorstw, w których działają związki zawodowe.
Z recenzji prof. dr. hab. Jakuba Steliny
Niewątpliwym walorem opracowania jest ukazanie szerszego tła, w jakim funkcjonują polskie przepisy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Autor wykazuje się bardzo dobrą orientacją w zakresie międzynarodowych i unijnych standardów ochronnych. Wykorzystuje przy tym bogaty materiał źródłowy. Rozważania wpisują się w trwającą obecnie dyskusje? na temat prerogatyw Unii Europejskiej w zakresie zbiorowego prawa pracy (wobec wyłączenia pewnych praw zbiorowych z kompetencji prawotwórczych Unii, przy jednoczesnym objęciu tych praw gwarancjami w Karcie Praw Podstawowych). Bardzo ważne są rozważania dotyczące relacji zachodzących między rożnymi standardami (w tym standardami międzynarodowymi a prawem Unii Europejskiej).
Z recenzji dr. hab. Łukasza Pisarczyka, prof. UW
Piotr Grzebyk – adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego). Absolwent British Law Centre University of Cambridge (2006). Autor opracowań z prawa pracy, m.in. monografii Jurysdykcja krajowa w sprawach z zakresu prawa pracy w świetle rozporządzenia rady (WE) nr 44/2001 (2011) i współautor Komentarza do ustawy o związkach zawodowych (2018). Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Mentoring), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014–2017), w tym w programie Mobilność V. Profesor wizytujący na wydziałach prawa w Ljubljanie, Zagrzebiu, Sofii, Pekinie, Chengdu i Szanghaju. Research fellow w Institut für Arbeitsrecht und Arbeitsbeziehungen in der Europäischen Union (2018). Kierownik Polskiego Centrum Studiów nad Prawem i Gospodarką Chin UW?????????????????oraz Szkoły Prawa i Gospodarki Chin UW ?????????????.
Ojciec Zosi, Łucji, Kazika i Władka.