OPIS
Szybki postęp technologiczny nie omija także budownictwa stalowego. Dzięki nowym technologiom, dominujące dotychczas sposoby wykonywania węzłów tych konstrukcji, tj. spawanie i połączenia na śruby, stopniowo zostają zastępowane nowatorskimi – pozwalającymi obniżyć koszty ich wykonania i montażu.
Niniejsza publikacja opisuje m.in.: nowe techniki łączenia konstrukcji stalowych w przekryciach strukturalnych, zastosowanie węzłów rozbieralnych konstrukcji stalowych wykonanych z rur stalowych o znacznych średnicach oraz węzłów rozbieralnych konstrukcji stalowych, wykonanych przy użyciu lasera przemysłowego – z równoczesną eliminacją spawania. Węzły te zawierają elementy wykonane wielkoformatowym drukiem 3D. Kratownice z takimi węzłami, nawet o dużych rozpiętościach mogą być przewożone w niewielkich elementach i scalane na miejscu z ich elementów składowych.
Książka przeznaczona jest dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów zainteresowanych kreowaniem postępu w konstrukcjach metalowych oraz innowatorów, którzy w ramach istniejących firm i start-upów będą chcieli wdrażać prezentowane rozwiązania w praktyce.
"Omawiana książka stanowi pewnego rodzaju przegląd zagadnień na temat połączeń węzłowych, w których Autor uwzględnia zarówno znane, ale rozproszone w wielu materiałach źródłowych rozwiązania, jak i własny, znaczący, dorobek w tej dziedzinie. Na krajowym rynku księgarskim brak jest tego rodzaju publikacji."
Z recenzji prof. zw. dra hab. inż. Szymona Pałkowskiego
"Odbiorcami jej będą nie tylko osoby zajmujące się zawodowo projektowaniem stalowych struktur przestrzennych, ale również doktoranci i pracownicy naukowi wydziałów budownictwa wyższych uczelni technicznych."
Z recenzji prof. dra inż. Romana Jankowiaka