OPIS
Kim tak naprawdę jest Richard Dawkins? Genialnym naukowcem czy religijnym szarlatanem? Jego kolejne tezy budzą mnóstwo skrajnych emocji, od zachwytu po zagorzałą krytykę. Jedno jest pewne - to znakomity orator i doskonały pisarz. Teksty wychodzące spod jego pióra są uznawane za wybitne i nawet najwięksi przeciwnicy przyznają, że argumentacja, jaką stosuje, jest niebezpiecznie przekonująca...
Możesz kochać Dawkinsa albo go nienawidzić, nie wolno Ci jednak przejść obojętnie obok tej książki. Jest ona imponującym wycinkiem naszego wszechświata, doskonale przeanalizowanym i odkrytym na nowo. To zebrane w jednej książce najlepsze i najbardziej przełomowe z esejów Dawkinsa: na temat pseudonauki, determinizmu, memetyki, religii, terroryzmu i wielu innych. To także poruszający hołd złożony przyjaciołom i polemistom.
Pierwszy zbiór esejów uznanego naukowca i twórcy wielu bestselerów jest entuzjastyczną deklaracją i świadectwem potęgi rygorystycznej metody naukowej pozwalającej odkrywać cuda świata. W prezentowanych w niniejszym tomie esejach autor wraca do tematu memu - jednostki informacji kulturowej, opisanej w przełomowej książce Dawkinsa Samolubny gen. Czytelnik znajdzie tutaj również poruszające hołdy złożone przyjaciołom i znajomym autora, w tym mowę pogrzebową na cześć pisarza Douglasa Adamsa, autora powieści Autostopem przez galaktykę, korespondencję z biologiem ewolucyjnym Stephenem Jayem Gouldem oraz opis wizyty u słynnych paleoantropologów Richarda i Meave Leakey w ich afrykańskim rezerwacie. Zbiór kończy się błyskotliwym listem do 10-letniej córki Dawkinsa, w którym autor radzi jej, aby pielęgnowała swoją ciekawość świata, zadawała pytania i żyła świadomie.
Richard Dawkins — brytyjski etolog, zoolog, ewolucjonista i publicysta. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych i literackich, a także szefem katedry popularyzacji nauki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Napisał wiele książek, które zmieniły bieg nauki, w tym Rozplatania tęczy, Ślepego zegarmistrza i Boga urojonego. Mieszka w Oksfordzie.