OPIS
Od kilku lat, w związku z rocznicowymi obchodami wybuchu i zakończenia I wojny światowej jej dzieje budzą żywe i jak się wydaje niesłabnące zainteresowanie europejskiej, w tym również polskiej, historiografii. Pojawiają się też, co należy odnotować z dużym zadowoleniem, prace – w tym także tłumaczenia wartościowych dzieł autorów obcych – podejmujące tematy rzadko do tej pory poruszane przez badaczy, dotyczące choćby szeroko rozumianych społecznych aspektów tego konfliktu oraz jego wielowymiarowych i długofalowych skutków.
Jednak pomimo najnowszych badań i towarzyszących im publikacji nadal są to kwestie niedostatecznie przebadane i opisane. Sytuacja taka powoduje, że operacje wojenne – poza bitwą i przełamaniem gorlickim z wiosny 1915 r. – które miały miejsce na froncie wschodnim, a także ich różnorakie konsekwencje militarne i ekonomiczne oraz polityczne i społeczne, traktowane są jedynie jako swoisty margines wydarzeń wojennych z lat 1914–1918. Podobnie jest także w przypadku badań historycznych dotyczących pierwszowojennych działań zbrojnych na Bałkanach, w tym również na słabo w Polsce znanym i opisanym froncie rumuńskim oraz w odniesieniu do przebiegu Wielkiej Wojny na Dalekim Wschodzie. Niewiele też w dorobku krajowej historiografii można znaleźć wartościowych opracowań na temat działań wojennych toczonych wówczas na Morzu Śródziemnym.
W nurcie wspomnianych powyżej zainteresowań badawczych współczesnej historiografii – głównie polskiej – mieści się prezentowany tutaj tom studiów. Jest on pewną kontynuacją dwóch wcześniejszych publikacji zatytułowanych Mało znana Wielka Wojna. Studia i szkice z dziejów I wojny światowej oraz Mało znana I wojna światowa. Studia i szkice z dziejów Wielkiej Wojny na froncie wschodnim, które ukazały się pod redakcją naukową Aleksandra Smolińskiego i spotkały się z życzliwym przyjęciem czytelników.