OPIS
Wspomnienia niebieskiego fartuszka Renaty Kopczewskiej to aluzja literacka do Wspomnień niebieskiego mundurka Wiktora Gomulickiego i ich - sto lat późniejsza - kontynuacja. To samo miejsce akcji - Pułtusk, jedno z najstarszych miast na Mazowszu, z zacną szkołą, której historia zaczęła się niemal sześćset lat temu, oraz z dominującym nad miastem i Narwią zamkiem niegdyś biskupów płockich, po wojnie siedzibą urzędów rad narodowych, a dziś ośrodkiem Towarzystwa Polonia.
Historyczne realia - u Gomulickiego był to zabór rosyjski, u Kopczewskiej - biedne lata pięćdziesiąte, a więc okres stalinizmu i utrwalania władzy ludowej, obowiązkowych pochodów pierwszomajowych i kultu wodza.
We Wspomnieniach niebieskiego fartuszka autorka ze swadą i humorem kreśli widziany oczami dziecka obraz miałomiasteczkowego życia w czasach, które dziś już należą do historii. Bo konne wozy na żelaznych obręczach już nie turkoczą w dni targowe po kocich łbach, na naukę pływania w Narwi nie wychodzi się z panią od wuefu przez dziurę w płocie, nikt też nie nazywa dziś uczniów liceum pedagogicznego "pedałami", choć to słowo miało wówczas całkiem inne znaczenie.
Lektura tej książki obudzi miłe wspomnienia lat szkolnych w każdym, choćby nawet nigdy nie nosił mundurka czy fartuszka.