OPIS
Rozwój cywilizacyjny Polski jest w dużym stopniu determinowany jakością prowadzonych badań naukowych i poziomem kwalifikacji absolwentów szkół wyższych. W związku z tym szczególnego znaczenia nabiera odpowiedzialne zarządzanie instytucjami, które są powołane do prowadzenia tego rodzaju działalności.
Podstawowym elementem niezbędnym do realizacji tych działań jest odpowiednio dostosowany system rachunkowości, zbudowany w sposób zintegrowany i kompleksowy z dwóch podsystemów: rachunkowości finansowej oraz rachunkowości zarządczej.
Celem monografii jest przedstawienie roli systemu rachunkowości w zarządzaniu finansami uczelni publicznych. Prezentowane treści ukierunkowane zostały przede wszystkim na objaśnienie głównych zagadnień i wnioski końcowe dotyczące uczelni publicznych w Polsce. Dodatkowo, w celu zaprezentowania kontekstu międzynarodowego, który jest dziś nieodłącznym elementem działalności każdej uczelni, dokonano analizy procesu zmian w obszarze systemu rachunkowości uczelni w wybranych krajach europejskich.
„Praca ta wpisuje się w mało rozpoznany w literaturze polskiej nurt badań z zakresu wykorzystania systemu rachunkowości w procesie zarządzania uczelniami. Opracowanie jest dojrzałe, ma duże walory poznawcze i praktyczne. Szeroki zakres zawartej tu wiedzy stanowi o przydatności publikacji zarówno dla potrzeb zarządzania uczelniami publicznymi, jak i niepublicznymi. Przejrzysty układ treści opracowania oraz przemyślany logiczny wywód to niewątpliwe atuty monografii. Recenzowana pozycja zwraca również uwagę swoją wieloaspektowością i kompleksowym potraktowaniem omawianej problematyki. Może więc być wykorzystana przez władze uczelni, służby finansowo-księgowe oraz organy nadzorcze”.
Prof. dr hab. Teresa Martyniuk
Uniwersytet Gdański