OPIS
Omówienie instytucji prawa spadkowego wzbogacone zostało przede wszystkim analizą orzeczeń sądów powszechnych, sądów administracyjnych oraz Sądu Najwyższego. Treści zawarte w książce zostały przedstawione w sposób, który pozwoli Czytelnikowi poznać i zrozumieć złożoność regulacji prawa spadkowego, a także zapoznać się z problemami, z którymi przyszło borykać się zarówno przedstawicielom doktryny, jak i judykatury.
Chcąc sprostać wymogom, jakie stawiane są aplikantom, w opracowaniu zawarto wybór różnorodnych stanów faktycznych, które pozwolą nie tylko zrozumieć specyfikę i mechanizm wykładni przepisów prawa spadkowego, ale także należycie przygotować się do przeprowadzanych w ramach aplikacji prawniczych kolokwiów czy egzaminów zawodowych.
W książce tej analizie poddano nie tylko przepisy Kodeksu cywilnego, ale również przepisy innych ustaw, m.in.. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Kodeksu postępowania cywilnego czy ustawy – Prawo o notariacie, które zawierają regulacje prawne bezpośrednio związane z omawianą problematyką, z uwzględnieniem aktów wykonawczych. W treści publikacji omówiono również zmiany, które wprowadza do polskiego prawa spadkowego ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Publikacja przeznaczona jest w szczególności dla osób, które odbywają szkolenie w ramach aplikacji radcowskiej, adwokackiej, notarialnej, komorniczej czy sędziowskiej, a także notariuszom, radcom prawnym i adwokatom, którzy na co dzień, w ramach wykonywania zawodu, zajmują się prawem spadkowym. Opracowanie to dedykowane jest również studentom prawa, którzy pragną pogłębić swą wiedzę ze wskazanego zakresu, a także wszystkim osobom, które wskutek okoliczności życiowych mają styczność z problematyką dziedziczenia.