OPIS
TRAGEDIA, KTÓRA WCIĄŻ TRWA I OBCIĄŻA SUMIENIE ŚWIATA.
KRZYK SPRZECIWU WOBEC WOJNY W SYRII.
„Modlitwa do morza”, krótka, pięknie zilustrowana przed Dana Williamsa książka Khaleda Hosseiniego, autora bestsellerowego Chłopca z latawcem, jest poruszającą odpowiedzią pisarza i Ambasadora Dobrej Woli UNHCR na brutalne realia wojny w Syrii i dramat uchodźców. Opowieść zainspirowała dramatyczna historia Aylana Kurdiego, który utonął w wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Opowieść jest hołdem złożonym chłopcu w trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci.
To monolog ojca opowiadającego w liście do syna o dwóch światach – pięknym, który przepadł, i okrutnym, który przyniosła wojna. Ojciec, snując swoją opowieść, w uderzający sposób zestawia ze sobą dwa światy. Dawny, idylliczny obraz rodzinnego miasta Hims w Syrii jest już tylko śladem w pamięci. Bezpieczny dom znalazł się w strefie działań wojennych. Walki obróciły miasto w zgliszcza. Zostały ruiny, ogień, zniszczenie. I wspomnienia.
Tekst „Modlitwy do morza” został po raz pierwszy odczytany przez jej autora, Khaleda Hosseiniego, podczas prywatnej imprezy charytatywnej UNHCR w Nowym Jorku.
Hosseini zdecydował się przekazać honorarium ze sprzedaży książki na rzecz swojej fundacji oraz UNHCR, Agencji ONZ ds. uchodźców.
Modlitwa do morza to hołd złożony milionom rodzin, które zostały rozerwane i zmuszone przez wojnę i prześladowania do opuszczenia swoich domów. - Khaled Hosseini
POMÓŻMY I MY!
Kupując książkę, wspierasz edukację dzieci uchodźców w polskiej szkole w Berezówce.
Całkowity zysk ze sprzedaży książki polski wydawca – WYDAWNICTWO ALBATROS i dystrybutor – FIRMA KSIEGARSKA OLESIEJUK przekażą Stowarzyszeniu „Za Rzeką Krzną”, prowadzącemu szkołę podstawową w Berezówce.
W szkole uczą się dzieci polskie oraz dzieci, które przebywające w ośrodkach dla osób ubiegających się o status uchodźcy. W roku szkolnym 2018/2019 podejmie naukę 35 cudzoziemców i 26 polskich dzieci*. Od roku 2009 w szkole w klasach I-VI i oddziale przedszkolnym uczyło się 300 cudzoziemców.
Projekt realizowany jest we współpracy z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
*dane z dnia 16.08.2018 r..
Więcej informacji o projekcie na stronie wydawnictwa www.wydawnictwoalbatros.com