OPIS
Izrael-Palestyna. Kolejna wojna. Jakie są prawdziwe przyczyny konfliktu na Bliskim Wschodzie? Spory polityków, gehenna uchodźców i akcje komandosów, niekończące się zamachy i naloty, operacje wywiadów i rokowania pokojowe…
„Gdy Izraelczyk raz znajdzie się w armii, nigdy jej już w pełni nie opuszcza”, pisze Patrick Tyler. Nie tylko dlatego, że do pięćdziesiątki jest rezerwistą – także z tego powodu, że wymaga ona od niego dożywotniej lojalności i dyskrecji.
Od powstania państwa Izrael jego przywódcy toczą spór o to, czy ułożyć się z wrogimi sąsiadami, czy też ich sterroryzować lub zniszczyć. Jak dowodzi normalizacja stosunków z Egiptem, rozwiązania dyplomatyczne są znacznie trwalsze. Jednak interesy elit wojskowych, system polityczny i mentalność zmilitaryzowanego społeczeństwa sprawiają, że Izrael zwykle odpowiada na zagrożenie w jeden sposób – zbrojnie, nie zażegnując go, lecz je powiększając.
Czerpiąc z wielu źródeł, w tym odtajnionych dokumentów, prywatnych archiwów oraz wywiadów z politykami i wojskowymi, Patrick Tyler snuje niezwykłą opowieść o współczesnej Sparcie Bliskiego Wschodu. Opisuje bitwy i spory polityków, gehennę uchodźców i akcje komandosów, niekończące się zamachy i naloty, operacje wywiadów i rokowania pokojowe… Poruszająca książka.
Forteca Izrael stawia Patricka Tylera w pierwszym szeregu historyków Izraela i współczesnego Bliskiego Wschodu. Prowokacyjnie, ale i obiektywnie ukazuje on w niej militaryzm napędzający przywódców Izraela i wyjaśnia obrazowo […], dlaczego pokoleniom nieustępliwych sabrów tak trudno było przemienić swoje sukcesy na polu walki w trwały pokój. - Terence Smith, korespondent „The New York Times” podczas wojny sześciodniowej i Jom Kipur.
Tyler stawia pytanie, czy biorąc pod uwagę wizję niekończących się zagrożeń z zewnątrz, odejście od pierwotnej wizji syjonistów jest usprawiedliwione […]. Otrzeźwiająca lektura. - Steve Weinberg, „The Christian Science Monitor”
Barwna […]. Wciągająca […]. Jak ukazuje Tyler, Izrael przepuścił niejedną szansę na pokój. - Daniel Byman, „The Washington Post”
Tyler, uznany amerykański dziennikarz, dokumentuje izraelski opór wobec inicjatyw pokojowych od samych początków istnienia państwa żydowskiego. - „The Economist”