OPIS
Komentarz do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym stanowi pierwsze na rynku opracowanie, w którym podjęto próbę przedstawienia zagadnień regulowanych w ustawie zarówno z perspektywy prawa Unii Europejskiej, jak i prawa krajowego. W niezbędnym zakresie uwzględniono również wewnętrzne regulacje, wynikające z aktów stanowionych przez organy Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Autorzy w książce przedstawiają poszczególne zagadnienia pod kątem konkretnych praw i obowiązków adresatów norm prawnych.
Ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym jest wynikiem wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zmieniającej dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG oraz uchylającej dyrektywę Rady 84/253/EWG. Jednocześnie zawiera ona szereg przepisów wykonawczych względem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 537/2014 w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylającej decyzję Komisji 2005/909/WE. Dokonuje się również poszerzenia zakresu dotychczasowej regulacji, istotnie zmieniając przepisy ustawy o rachunkowości oraz innych ustaw. W publikacji szczególną uwagę zwrócono na nowe kwestie, w tym zwłaszcza: - zasady przeprowadzania badania sprawozdań finansowych, - zlecenie czynności podwykonawstwa, - organizację firmy audytorskiej, - sprawozdania z badania, - badanie jednostek zainteresowania publicznego, - odpowiedzialność dyscyplinarną biegłych rewidentów, - kary nakładane na biegłych rewidentów i firmy audytorskie.