OPIS
Celem niniejszej książki jest analiza wybranych, najbardziej istotnych problemów związanych z gospodarką nieruchomościami w gminie. Zwrócono uwagę na kwestie obejmujące gospodarkę mieszkaniową, sprzedaż nieruchomości, a także czynności podejmowane w postępowaniach administracyjnych dotyczących nieruchomości. Podjęto między innymi próbę odpowiedzi na pytania:
Jak prawidłowo prowadzić gospodarkę mieszkaniową i na co przy tej okazji przede wszystkim zwracać uwagę? Jak powinny wyglądać uchwały rady gminy dotyczące różnych aspektów zbywania gminnych nieruchomości? Jak wyglądają relacje między gospodarką nieruchomościami a instrumentami planowania przestrzennego? Jaka jest rola organów gminy w kluczowych postępowaniach administracyjnych dotyczących nieruchomości?
W niniejszej książce szczególną uwagę zwrócono na kwestie związane z obrotem nieruchomościami publicznymi. Omówiono w niej:
zasady sprzedaży nieruchomości gminnych, sytuacje, w których stosowany jest tryb przetargowy, przypadki stosowania bezprzetargowego trybu zbywania nieruchomości, określenie przesłanek dotyczących prawa pierwszeństwa oraz prawa pierwokupu nieruchomości, zasady ustanawiania bonifikaty przy zbywaniu nieruchomości gminnych.
Kolejnym zagadnieniem szeroko omówionym w niniejszej publikacji jest gospodarka mieszkaniowa, która stanowi jedno z największych wyzwań dla organów gminy. W książce dokonano analizy przepisów i kluczowych problemów (przede wszystkim z perspektywy organów gminy), a mianowicie:
wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, zasad najmu lokali z mieszkaniowego zasobu gminy, zasad przyznawania lokalu socjalnego i odszkodowania jako konsekwencji braku możliwości przyznania takiego lokalu, zasad związanych z zawieraniem i wykonywaniem umów najmu lokali socjalnych, gospodarowania zasobem pomieszczeń tymczasowych.
Dzięki tej książce Czytelnik dowie się:
Jak przygotowywać umowy najmu nieruchomości gminnych? Jak uchwalać plany gospodarowania nieruchomościami mieszkalnymi? Jakie występują problemy przy podejmowaniu uchwał związanych z obrotem nieruchomościami gminnymi? Na co zwrócić uwagę przy wydawaniu decyzji w sprawach podziałów nieruchomości? Jak wyglądają zależności między gospodarką nieruchomościami a planowaniem przestrzennym? Jaka jest rola władz gminnych w procedurze dotyczącej wywłaszczeń nieruchomości?
W książce znajdują się odpowiedzi na wiele trudnych pytań, m.in.:
Jak powinna być sformułowana uchwała wyznaczająca zasady sprzedaży nieruchomości gminnych? Czy uchwały rady gminy w sprawie sprzedaży i bonifikaty na nieruchomościach gminnych mogą odnosić się do konkretnych przypadków? Kiedy wypowiedzieć umowę najmu gminnego lokalu mieszkalnego? Jak gospodarować gminnymi lokalami socjalnymi i pomieszczeniami tymczasowymi? Co oznacza zgodność ewidencyjnego podziału nieruchomości z planem miejscowym? Co dokładnie oznacza, że podstawą gminnej gospodarki nieruchomościami powinno być studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?