OPIS
Najbardziej aktualny, najbardziej praktyczny i najobszerniejszy na rynku wydawniczym komentarz do ustawy o finansach publicznych dotyczący samorządu terytorialnego.
Jednostki samorządu terytorialnego prowadzą gospodarkę finansową, której zasady i reguły określają przepisy ustawy o finansach publicznych oraz akty wykonawcze do tej ustawy. Unormowania te są również aktualne dla samorządowych jednostek organizacyjnych, przede wszystkim objętych budżetem jednostek budżetowych, ale również samorządowych zakładów budżetowych. Część przepisów ma znaczenie także dla samorządowych osób prawnych (instytucje kultury, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej).
Prezentowana przez Wydawnictwo C.H. BECK publikacja ma na celu, mieszcząc się w formule komentarza, wyjaśnienie praktycznych aspektów związanych ze stosowaniem przepisów wyznaczających reguły prowadzenia gospodarki finansowej przez JST i samorządowe jednostki organizacyjne. Cel ten pomaga osiągnąć zamieszczenie w książce kilkuset pytań i odpowiedzi dotykających wywołujących spory interpretacyjne zagadnień z zakresu finansów publicznych samorządu terytorialnego. Dzięki powyższemu książka składa się z dwóch części:
komentarza do ustawy – w którym wyjaśniono znaczenie przepisów stosowanych w zakresie gospodarki finansowej samorządu terytorialnego, kładąc nacisk na problemy mające istotny wymiar praktyczny,
odpowiedzi na zadawane pytania - w podziale na określone kategorie tematyczne (np. Dochody i wydatki, Budżet i jego zmiany, WPF, Obrót gotówkowy i bezgotówkowy, Kontrola zarządcza, Audyt wewnętrzny itd.).
Podkreślić należy, że publikacja uwzględnia najnowsze, ważne zmiany w przepisach ustawy o finansach publicznych, dotyczące:
udzielania ulg w zapłacie należności budżetu - cywilnoprawnych, niepodatkowych należności o charakterze publicznoprawnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 659 - obowiązują od 28.4.2017 r.),
zawierania ugód w sprawie spornych należności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 933 - obowiązują od 1.6.2017 r.),
środków europejskich i zasad ich zwrotu (Dz.U. z 2017 r., poz. 1475 - obowiązują od 2.9.2017 r.),
uchylenia obowiązku sporządzania sprawozdań dotyczących wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1475 - obowiązują od 2.9.2017 r.).