OPIS
W połowie XIX w. nastąpiły doniosłe zmiany w sztuce. Reakcje twórców na dotychczasowe jej formy oraz dopiero co nakreślone perspektywy nawarstwiały się i doprowadziły do powstania nowych kierunków, czemu towarzyszył również ogromny postęp w muzyce, literaturze i nauce. Także zmiany wprowadzone w tradycyjnych technikach miały wpływ na malarstwo, odsuwając klasyczne idee w głęboki cień. Artyści niestrudzenie poszukiwali „nowego”. Zapierająca dech w piersiach, plastyczna podróż, jaką jest ta książka, pozwala poznać liczne inspiracje i wzorce, dzięki którym powstały przełomowe nurty w sztuce.
Potężna, często kontrowersyjna, radykalna natura sztuki nowoczesnej intryguje i fascynuje. Schyłek burżuazji, coraz donośniejszy głos klasy pracującej, pierwsza wojna światowa i inne wydarzenia o skali międzynarodowej nadały nowy impuls twórczości. Książka skupia się na przejściu od wczesnych eksperymentów ze światłem, kolorem i treścią obrazu do śmiałej sztuki abstrakcyjnej, która spopularyzowała się w pierwszej połowie XX w.
Omówione przez autorkę poszukiwania początków sztuki współczesnej uwzględniają takie style, jak impresjonizm, ekspresjonizm, fowizm, suprematyzm, dadaizm i inne; prezentowane są żywe, przedstawiające morze płótna Turnera, prace Cézanne’a, wczesna kubistyczna twórczość Braque’a i Picassa.
Era zmian, niezliczone eksperymenty sztuki nowoczesnej zostały efektownie uchwycone w tej pięknie ilustrowanej publikacji. Różnorodne ścieżki, jakie artyści obrali, aby dać wyraz blaskom nowoczesnego życia, były niekiedy sensacyjne, a ich ogromne bogactwo do dzisiaj wywiera głębokie wrażenie.