OPIS
Grypa, słowo znane we wszystkich językach, odmieniane na wiele sposobów. Stereotypowo kojarzone ze zwykłym przeziębieniem, w dobie wspaniałego rozwoju medycyny wpisujące się w głębokie przekonanie o tym, że to choroba łagodna. Historyczne obrazy potężnych epidemii zabijających miliony ludzi nie wywołują dziś prawie żadnych emocji. Spokój od czasu do czasu burzą informacje o nowych podtypach wirusa. Ostatni bohater mediów o globalnym zasięgu, wirus świńskiej grypy AH1N1, nie pochłonął milionów ofiar, egzystuje wśród nas cicho, bez rozgłosu. A przecież widmo kataklizmu spowodowanego przez grypę drzemie cały czas nie w innym świecie, tylko na naszej Ziemi.
Grypa to niezwykle groźna choroba. Wystarczy, by doszło do reasortacji między wirusem pandemicznym i wirusem grypy o dużej patogenności (na przykład wirusem ptasiej grypy AH1N1), a pojawi się zagrożenie dla setek milionów istnień. Czarne scenariusze to wizja niemalże apokaliptyczna. Wszystko może się wydarzyć, dlatego wiedza o grypie jest tak potrzebna i ważna. Ciężkim powikłaniom grypy można zapobiegać, a samą chorobę skutecznie leczyć. Moje wykłady o grypie spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, a toczące się dyskusje i liczne pytania pokazują ogromny głód wiedzy na ten temat.
Opracowując monografię grypy, staraliśmy się dokonać ciekawego doboru zagadnień ze szczególnym naciskiem na stronę praktyczną.
prof. dr hab. n. med. Adam Antczak