OPIS
Kto był ojcem polskiego sportu?
Czy najpopularniejsza lekkoatletka II RP była mężczyzną?
Jak pływak został agentem?
Dlaczego wybitnego piłkarza skazano na zapomnienie?
Jak zdjęcie z Hitlerem ratowało życie?
Książka przedstawia sylwetki dziewięciu znanych polskich sportowców, których szczyt kariery przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, a pasmo ich największych sukcesów gwałtownie przerwała II wojna światowa. Co ich łączy? Silne osobowości i fascynujące życiorysy: tajemnica, dramat, osobista tragedia. Niejednokrotnie życie prywatne tych bohaterów było ciekawsze od ich kariery sportowej albo chociaż równie ciekawe. Losy wielu z nich uwikłane są w wydarzenia wojenne: jedni walczyli w powstaniu, inni zostali brutalnie rozstrzelani, inni… okazali się zdrajcami. Wszystkich charakteryzowało jedno – bezwarunkowa miłość do sportu.
Autorka z zacięciem dziennikarki śledczej opowiada nam o losach przedstawicieli różnych dyscyplin, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dzięki niej mamy szansę poznać panoramę polskiego sportu w okresie międzywojennym. Dociera do relacji prasowych z tamtego okresu, sięga po pamiętniki, wspomnienia, opowieści przyjaciół, rodziny. Odkrywa przed nami nie tylko sportowca na podium, lecz także człowieka z krwi i kości.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Gabriela Jatkowska – absolwentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka. Specjalizuje się głównie w tematyce kryminalnej oraz warszawskiej. Jej drugą ogromną pasją jest sport i jego historia. Założycielka i pierwsza redaktor naczelna kryminalno-literackiego czasopisma „Pocisk”, związana z miesięcznikami „Skarpa Warszawska”, „Reporter – magazyn kryminalny”, dztakże z magazynem piłkarskim „FourFourTwo”. Autorka wielu artykułów na temat dawnych spraw kryminalnych i historii sportu, a również książki Echa dawnej Warszawy. Kryminalne opowieści (2016).