OPIS
Decyzja o warunkach zabudowy
To obecnie jedyna na rynku książka, która opisuje procedurę wydawania decyzji o warunkach zabudowy z uwzględnieniem przepisów czerwcowej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.
Dzięki tej książce dowiedzą się Państwo:
kto może zgłosić warunki zabudowy, na czym polega ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, czym jest zasada dobrego sąsiedztwa, kiedy zachodzi bezprzedmiotowość postępowania o warunki zabudowy, jakie są terminy w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a także jakie są możliwości zrzeczenia się odwołania od decyzji.
Praktyka pokazuje, że postępowania administracyjne związane z decyzjami o warunkach zabudowy nie zawsze kończą się w przewidzianych prawem terminach. Opóźnienia są spowodowane przede wszystkim brakiem planów zagospodarowania przestrzennego dla części obszarów gmin i nieuzasadnioną zwłoką w podejmowaniu czynności przez urzędników. Jednak problemy i trudności mogą wystąpić na różnych etapach procedury administracyjnej. Dlatego nasza publikacja to praktyczny drogowskaz działania dla każdego urzędnika, do którego wpłynął wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Obok najnowszego orzecznictwa, książka zawiera liczne przykłady i wskazówki postępowania dotyczące przesłanek wydania decyzji o warunkach zabudowy oraz wzory dokumentów.
W książce znajdą Państwo odpowiedzi na wiele trudnych pytań, m.in.:
Jak przeprowadzić zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne? Czy tylko właściciel nieruchomości może wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy? W jakich okolicznościach dochodzi do zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie decyzji o warunkach zabudowy? Kiedy dochodzi do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy? W jakiej sytuacji stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia? Kiedy decyzja o warunkach zabudowy staje się, zgodnie z nowelizacją KPA, decyzją ostateczną, a kiedy prawomocną?