OPIS
Publikacja przedstawia zmiany w KPA w formie porównania dotychczasowych i nowych regulacji prawnych. Omawia również zupełnie nowe regulacje prawne, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2017 roku w ramach procedury administracyjnej. Wyjaśnia skutki takich zmian dla pracowników organów i ich praktyczne zastosowanie.
Omówienie wszystkich wprowadzonych zmian odbywa się z odwołaniem do celów i założeń tej nowelizacji, ale i ratio legis oraz wskazań ustawodawcy. W książce autor często odwołuje się do orzecznictwa, które mimo zmian zachowają swoją aktualność.
Nowelizacja wprowadza:
Nowe regulacje w zakresiepolubownego, milczącego i uproszczonego załatwiania spraw, mediacji, reguł bezczynności, czy przewlekłości postępowania. Mają być one modelem przyjaznym dla obywatela, petenta organów administracji publicznej. Zasadę niedziałania na niekorzyść strony w razie wątpliwości, rozstrzyganie ich na jej korzyść. Nowe zasady wymierzania kar administracyjnych, przesłanki ich miarkowania, a nawet odstąpienia. Kary administracyjne zważywszy na regulacje prawne w ustawach szczególnych np. ustawie o drogach publicznych były dotkliwe i wysokie. Zmiany w obszarze zasady dwuinstancyjności postępowań administracyjnych, w szczególności wprowadzenia fakultatywnego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Modyfikacja zakresu postępowań odwoławczych poprzez wprowadzenie sprzeciwu od decyzji kasatoryjnej. Możliwości prowadzenia na wniosek strony/stron postępowania dowodowego w II instancji co do istoty, wreszcie wskazówki co do interpretacji przepisów prawa. Zmiany w zakresie terminu do uzupełnienia braków formalnych, liczenia terminów, jak również postępowania sądowo administracyjnego poprzez wyeliminowanie obowiązku wezwania do usunięcia prawa, jako warunku koniecznego do wniesienia skargi do sądu administracyjnego.