OPIS
"Chemia organiczna w zadaniach dla uczestników konkursów chemicznych" jest książką obejmującą swoim zakresem prawie wszystkie zagadnienia, z jakimi może się spotkać uczeń w trakcie nauki chemii organicznej. Zebrane w niej zadania zostały przygotowane z myślą o uczniach ambitnych i zdolnych, których interesują przedmioty przyrodnicze - wiedza wymagana do udzielenia odpowiedzi na znaczną część pytań wykracza poza podstawę programową z chemii obowiązującą w szkole podstawowej czy w gimnazjum. Dlatego zadania i problemy zamieszczone w tym zbiorze powinny być rozwiązywane i omawiane w gimnazjach na zajęciach kółek chemicznych.
Zbiór podzielono na dziewięć rozdziałów: Alkany, Węglowodory nienasycone, Węglowodory aromatyczne, Chlorowcopochodne węglowodorów, Alkohole i fenole, Aldehydy i ketony, Kwasy karboksylowe, estry i tłuszcze, Związki organiczne zawierające azot, Cukry. Może być on wykorzystywany systematycznie przez szereg kolejnych zajęć i służyć jako repetytorium z chemii organicznej przygotowujące do konkursowych zmagań.
Zagadnienia z chemii organicznej są ważne nie tylko dla uczniów biorących udział w konkursach chemicznych, ale także dla zamierzających w przyszłości podjąć studia przyrodnicze, a w szczególności studia medyczne lub farmaceutyczne. Chemia organiczna - chemia związków naturalnych - stanowi szeroką bazę dla tych i dla wielu innych dyscyplin. Celem autora było przygotowanie takiej pomocy dydaktycznej, która ułatwiłaby uczniowi przyswojenie i utrwalenie, a także znaczne poszerzenie wiedzy z zakresu chemii organicznej w trakcie pracy nad zadaniami. Wielokrotnie już wskazywano na fakt, że uczeń najwięcej wiadomości przyswaja w trakcie wykonywania konkretnych zadań. Zamieszczone ćwiczenia mają uczyć rozwiązywania problemów chemicznych, krótkiego definiowania stosowanych pojęć, wyszukiwania informacji, opracowywania i graficznego przedstawiania danych czy wyciągania wniosków z opisów przemian chemicznych.
Prawie wszystkie zadania zawierają odpowiedzi i uwagi dotyczące ich rozwiązywania. Dla uczniów samodzielnie przygotowujących się do konkursów chemicznych będzie to nieoceniona pomoc.
Systematyczna praca z tym zbiorem zadań i zrozumienie przedstawionych tu zagadnień pozwoli uczniom prawidłowo rozwiązać każde zadanie konkursowe, a także w przyszłości większość zadań maturalnych obejmujących chemię organiczną.