OPIS
Warszawa i Mińsk w czasie II wojny światowej widziane oczami niemieckich okupantów – żołnierzy Wehrmachtu, pracowników administracji, członków SS i SD. Książka opisuje ich życie codzienne: obowiązki, zwyczaje religijne, rozrywki oraz stosunek do miejscowej ludności i odbywanej służby. Autor ukazuje rozziew między oficjalną propagandą i zaleceniami przełożonych a realnym życiem, przedstawia także ciemne strony dnia codziennego: pijaństwo, prostytucję, szmugiel czy nielegalny handel na czarnym rynku. Czerpiąc z metodologii socjologii i psychologii społecznej, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przeciętni niemieccy mieszczanie w krajach okupowanych wspierali zbrodniczy nazistowski terror.
Książka jest polskim wydaniem publikacji z 2010 roku, będącej efektem wieloletnich i dokładnych badań archiwalnych na materiałach, które nie zostały jeszcze omówione przez innych historyków. Przyciągnie uwagę nie tylko badaczy i specjalistów od dziejów II wojny światowej, lecz także innych czytelników zainteresowanych okupacją, postrzeganą z innej perspektywy, dotąd nam nieznanej.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Stephan Lehnstaedt – niemiecki historyk, doktor hab. nauk humanistycznych, badacz i wykładowca akademicki. Doktoryzował się na Ludwig-Maximilians-Universität München, habilitację obronił na Technische Universität Chemnitz, w latach 2010–2016 zatrudniony w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Pracował także na uniwersytecie w Monachium, na Humboldt-Universität w Berlinie oraz w Londyn School of Economics. Od 2016 roku wykłada dzieje Holocaustu i studia żydowskie w Touro College Berlin. Występuje z gościnnymi wykładami również na polskich uczelniach. Jego główne zainteresowania badawcze to różne aspekty okupacji w czasie I i II wojny światowej, zwłaszcza historia Holocaustu.