OPIS
Książka jest adresowana do wszystkich osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, które jednocześnie chciałyby dowiedzieć się więcej na temat spotykanych przedstawicieli awifauny. Ptaki, należące w systematyce do tego samego królestwa co człowiek, są wszechobecne, poza tym ze względu na rozmiary są dosyć łatwym i wdzięcznym obiektem obserwacji nawet dla amatorów. Właśnie z myślą o takich osobach powstała niniejsza książka – choć nie zadowoli już doświadczonego ornitologa, z pewnością będzie stanowić cenny zbiór informacji dla wszystkich stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie. W książce zgromadzono opisy różnych ptasich gatunków, przybliżając w ten sposób polską awifaunę, zarówno tę obecną w miastach, przydomowych ogrodach, na działkach, jak i tę, do obserwacji której trzeba włożyć więcej wysiłku – wybrać się na górską czy leśną wycieczkę i tam zaobserwować ptaki kryjące się wśród drzew. Poza tym opisano tu gatunki, które z różnych względów wydają się autorom atrakcyjne i warte bliższego poznania.
Opisy poszczególnych ptaków ułożono tak, aby bez trudu można było zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Zgromadzono tu najbardziej podstawowe wiadomości charakteryzujące dany gatunek i uszeregowano je zawsze w taki sam sposób (podając informacje o wyglądzie, występowaniu i siedlisku życia, gniazdowaniu, pożywieniu).
Lekturę warto rozpocząć od tabeli „Dane zasadnicze”, w której przedstawiono podstawowe dane liczbowe typowe dla opisywanego gatunku. Na końcu każdego opisu znajduje się wykres przybliżający rozkład aktywności rocznej ptaka, prezentujący terminy gniazdowania, zimowania czy odlotów i przylotów danego gatunku do Polski. Szczególną uwagę poświęcono również ciekawym zwyczajom ptaków – umieszczono je w części „Warto zapamiętać”. Nie zapomniano też o elemencie systematyki, wzbogacając w ten sposób album o wartość naukową. Ptaki z poszczególnych grup ujęto w rzędy, które z kolei dzielą się na rodziny, rodzaje, a w końcu na gatunki. Elementem bardzo istotnym, pomagającym w identyfikacji ptaków, są kolorowe ilustracje poszczególnych gatunków. Odzwierciedlają ich rzeczywisty wygląd i stanowią dowód na to, z czego zwykle nie zdajemy sobie sprawy: że nasza rodzima przyroda jest równie barwna i zaskakująca jak ta znana z zagranicznych zdjęć i filmów telewizyjnych. Pamiętajmy też, że im więcej wiemy, tym bardziej wzrasta nasza świadomość konieczności ochrony ptaków, ich środowisk życia, zwłaszcza w czasie okresu godowego i lęgów.