OPIS
Niniejsza książka to: komplet informacji o świadectwie pracy w jednym miejscu – wszystkie tematy dotyczące świadectwa oraz przepisy prawne znajdują się w jednym miejscu i nie trzeba przeszukiwać szuflad lub internetu; praktyczny dobór pytań – znajdujące się w książce liczne odpowiedzi na pytania pochodzą ze szkoleń i dyżurów telefonicznych portalu Legalis, co gwarantuje ich przydatność w pracy działu kadr; aktualny stan prawny przepisów – stan prawny wydania to 1.1.2017 r., a więc książka obejmuje ostatnią nowelizację art. 97 Kodeksu pracy oraz nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy; łatwość wyszukiwania informacji – dotarcie do szukanej informacji ułatwia podzielenie tematyki na rozdziały dotyczące poszczególnych rubryk pomocniczego wzoru świadectwa; przekonanie pracowników, którzy „wiedzą lepiej” – wspólne odczytanie odpowiedzi na pytanie lub aktualnego przepisu aktu prawnego pozwala uniknąć dyskusji z pracownikami, którzy „wiedzą lepiej”, np. gdy pracownik upiera się, że informację o ekwiwalencie pieniężnym należy wpisać do świadectwa, powołując się przy tym na znajomego prawnika albo informacje znalezione w Internecie.
Książka zawiera zbiór informacji na temat obowiązku wydania pracownikowi świadectwa pracy, dzięki któremu osoby, którym powierzono prowadzenie spraw pracowniczych, będą mogły sprawdzić lub potwierdzić zgodność wypełnianych przez siebie dokumentów świadectwa pracy z przepisami prawa. Aktualność zawartych w książce przepisów na dzień 1.1.2017 r. oznacza, że uwzględnione zostały zmiany w zakresie wydawania tzw. świadectw „zbiorczych” oraz rozszerzonej treści pomocniczego druku świadectwa.
Książka może stanowić podręcznik dla osoby podejmującej pracę w kadrach, a w przypadku osób z dużym doświadczeniem zawodowym pozwala potwierdzić zgodność treści wpisów w świadectwie z przepisami prawa, przypomnieć treść przepisów, sprawdzić, czy nie nastąpiła zmiana stanu prawnego, wskazać prawidłowe podstawy prawne.
W publikacji zawarty został też komplet przepisów określających obowiązki pracodawców związane z wydawaniem świadectw pracy, w tym przepisy przejściowe dotyczące zmian, które weszły w życie 1.1.2017 r. Zapoznanie się ze zmianami ułatwi treść nowego pomocniczego wzoru świadectwa, w którym zaznaczono ramką obszary zmian i opatrzono komentarzem wyjaśniającym, na czym dana zmiana polega.
Znalezienie potrzebnej informacji ułatwia objęcie odrębnym rozdziałem każdej z 24 rubryk świadectwa pracy. Przedstawiono tam m.in. przykładowe zapisy w danej rubryce – gotowe do zastosowania w praktyce, a także omówiono często występujące błędy, np. w zakresie zapisu ekwiwalentu urlopowego.