OPIS
Podjęte w pracy zadanie badawcze to analiza skutków prawnych sytuacji, w której dłużnik wykonuje swoje zobowiązanie spełniając świadczenie za wcześnie.
Właściwy nurt badań koncentruje się wokół spełnienia świadczenia przed powstaniem zobowiązania, czyli w momencie, w którym zaistnienie tego zdarzenia jest jedynie w pewien sposób zakładane, przewidywane.
Praca składa się z VII rozdziałów. Dwa pierwsze rozdziały stanowią wprowadzenie do problematyki przedświadczenia. W rozdziale I, przedstawiono stany faktyczne, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie występowania przedświadczenia. Określono wstępnie środowisko prawne przedświadczenia, a także porównano je z innymi, podobnymi instrumentami prawnymi. Dokonano przeglądu źródeł prawa i przedstawiono w zarysie rozwiązania systemu common law. W rozdziale II przedstawiono rodzaje przedświadczenia oraz podjęto próbę określenia funkcji, jakie ta instytucja pełni w obrocie prawnym. Kolejne rozdziały dotyczą przedświadczenia umownego. Rozdział III poświęcono umowie o przedświadczenie. W rozdziale IV zbadano wpływ powstania spodziewanego zobowiązania na istniejący stosunek prawny, a w rozdziale V przedstawiono skutki prawne upadku przedświadczenia. Rozdział VI poświęcono przedświadczeniu pozaumownemu. Duży nacisk w tych rozważaniach położono na szczególne rozwiązania prawa konsumenckiego. W rozdziale VII podjęto próbę zidentyfikowania ryzyka prawnego wiążącego się z wykorzystywaniem w obrocie instytucji przedświadczenia.