OPIS
Komentarz w sposób szczegółowy prezentuje zagadnienia dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce poprzez zaprezentowanie stosowania założeń w praktyce oraz dokładną wykładnię przepisów ustawy z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1061).
Komentarz – odnosi się w szczególności do oddawania nieruchomości w ręce obcokrajowców, kontroli nad obrotem owymi nieruchomościami z udziałem cudzoziemców, a także do ograniczeń w nabywaniu nieruchomości. Autorka zwróciła również uwagę na kwestię integralności państwa oraz ochronę własności obywateli, co w pewien sposób obrazuje problem z pozyskiwaniem własności przez obywateli innych państw. W komentarzu znalazło się również szeroko omówione prawo wspólnotowe dotyczące tej problematyki.
Dodatkowo autorka kładzie nacisk na zasadę równego traktowania oraz przestrzeganie jej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Z tym zagadnieniem wiąże się bardzo ważna zasada nabywania drugich domów przez cudzoziemców, określana zarówno poprzez przepisy traktatów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, jak również przepisy prawa wewnętrznego (w szczególności Traktat Akcesyjny i ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców).
W Komentarzu omówiono zagadnienia m.in.:
definicji cudzoziemca (w zależności od tego czy jest on osobą fizyczną, prawną bądź państwem obcym), nabycia nieruchomości, a także „drugiego domu”; zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca zgody Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego ds. rozwoju wsi na wydanie zezwolenia; wniosku o wydanie zezwolenia (warunki wydania w tym okoliczności potwierdzające więzi cudzoziemca z RP: polska narodowość lub pochodzenie; zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem polskim; zezwolenie na pobyt czasowy, stały, lub rezydenta długoterminowego UE; członkowstwo w organie zarządzającym przedsiębiorców; działalność gospodarcza lub rolnicza wykonywana zgodnie z przepisami prawa polskiego); fakultatywnego obowiązku ministra spraw wewnętrznych do żądania informacji koniecznych do sprawdzenia wniosków; treści zezwolenia (elementy obligatoryjne: osoba nabywcy i zbywcy; przedmiot nabycia; specjalne warunki); zezwolenia na nabycie nieruchomości położonej w specjalnej strefie ekonomicznej; umorzenia postępowania (gdy wystąpi o to cudzoziemiec, właściciel lub użytkownik wieczysty); promesy (przyrzeczenie wydania pozwolenia); nabycia lub objęcia przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej na terytorium RP; aktu nabycia; nabycia nieruchomości wbrew przepisom ustawy; braku wymogu uzyskania zezwolenia np. nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego; obowiązków notariusza i sądu.