OPIS
1. Najobszerniejszy i najbardziej szczegółowy komentarz na rynku
2. Najnowsze zmiany legislacyjne
3. Precyzyjna nawigacja wewnętrzna
wyjaśnienie i pogrubienie najważniejszych pojęć,
szczegółowy podział wewnętrzny komentarza do danego artykułu,
numery tez pozwalające na sprawne korzystanie z wewnętrznych odesłań,
szczegółowy indeks rzeczowy z odesłaniami do numerów tez w poszczególnych artykułach.
4. Praktyczne ujęcie opracowywanych zagadnień - argumenty do obrony własnych racji
najnowsze orzecznictwo, z krytyczną oceną: najnowsza linia orzecznicza, a także rozbieżności w orzecznictwie,
grunotwne omówienie poglądów i stanowisk prezentowanych w doktrynie w odniesieniu do komentowanych zagadnień, konsekwencje oraz rozbieżności.
5. Systemowe ujęcie tematu
część szczegółowa zobowiązań (art. 535-92116 KC)
ustawa o terminach zapłaty (art. 1-17 TransHandlZapU).
Tom III B zawiera komentarz do następujących zagadnień: sprzedaż, zamiana, dostawa, kontraktacja, umowa o dzieło, umowa o roboty budowlane, najem i dzierżawa, umowa leasingu, użyczenie, pożyczka, umowa rachunku bankowego, zlecenie, prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia, umowa agencyjna, umowa komisu, umowa przewozu, umowa spedycji, umowa ubezpieczenia, przechowanie, odpowiedzialność, prawo zastawu i przedawnienie roszczeń utrzymujących hotele i podobne zakłady, umowa składu, spółka, poręczenie, darowizna, przekazanie nieruchomości, renta i dożywocie, ugoda, przyrzeczenie publiczne, przekaz i papiery wartościowe, ustawa o terminach zapłaty.
Tom III B zawiera także komentarz poświęcony ustawie o terminach zapłaty. Ten akt prawny w istocie stanowi rozwinięcie art. 481 KC, bowiem reguluje kwestię terminu świadczenia oraz odsetek związanych z jego przekroczeniem, w odniesieniu do obrotu handlowego, gdzie wyłączone jest zastosowanie kodeksowych przepisów o odsetkach maksymalnych. Ma on niezwykle ważne znaczenie praktyczne jako uzupełnienie reżimu prawnego zwłaszcza często zawieranej w obrocie profesjonalnym umowy sprzedaży.
Autorzy przedstawili całość problematyki związanej ze stosowaniem w praktyce poszczególnych przepisów Kodeksu oraz powstałe w związku z ich wykładnią wątpliwości. Powołano istotne z punktu widzenia praktyki orzecznictwo Sądu Najwyższego i innych sądów, a także wypowiedzi przedstawicieli doktryny – odnosząc się do najnowszych wydań poszczególnych komentarzy. Autorzy rozważają ponadto różne hipotetyczne przypadki zastosowania poszczególnych przepisów, które albo mogą zdarzyć się w praktyce, albo też praktyka może przynieść sytuacje do nich podobne, w których mogą znaleźć zastosowanie przedstawione w komentarzu argumenty.
Komentarz jest dziełem kilkunastu Autorów, którzy łączą pracę naukową z praktyką. Autorzy są adwokatami, radcami prawnymi, specjalistami w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym, Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Biurze Analiz Sejmowych. Unikalne połączenie wiedzy teoretycznej z dostrzeganiem potrzeb praktyki i praktycznych aspektów stosowania prawa wpłynęło korzystnie na jakość przygotowanych przez nich komentarzy.
Komentarz z pewnością okaże się przydatny zarówno dla praktyków, jak i dla przedstawicieli nauki.