OPIS
Postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego prowadzi organ właściwy, którym na podstawie art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195).jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze lub osoby otrzymującej świadczenie wychowawcze. Niniejsze opracowanie przeznaczone jest dla audytorów oraz pracowników kontroli wewnętrznej oraz wszystkich tych osób, którym powierzono obowiązki prowadzenia zadań w zakresie postępowania związanego ze świadczeniem wychowawczym oraz innych zadań mających istotny wpływ na zarządzanie dotacją celową na realizację Programu Wsparcia Rodziny „500+”. Wzory list kontrolnych postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze, w tym. dot. m.in.: -wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, -właściwości organu, -kwalifikacji osoby do przyznania świadczenia, -postępowania dowodowego, -zawieszenia/umorzenia postępowania administracyjnego, -decyzji organu właściwego przyznającego świadczenie, -postępowania w związku z wniesieniem zażalenia/odwołania, -zwrotu świadczenia pobranego nienależnie; -sprawozdań rzeczowo - finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego oraz kwestionariuszy kontroli wewnętrznej, w tym. dot. m.in.: -organizacji podmiotu realizującego zadania w zakresie świadczenia wychowawczego, -postępowania w sprawach o świadczenie, -marnotrawienia środków, -organizacji systemu ochrony danych osobowych.
Przedstawione kwestionariusze kontroli wewnętrznej oraz listy kontrolne stanowią wyłącznie punkt widzenia autorów opracowania, będący efektem wieloletniej pracy w organach samorządu terytorialnego oraz wykonywania doradztwa na rzecz samorządowych jednostek sektora finansów publicznych w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego.
Integralną częścią publikacji jest suplement elektroniczny, który zawiera wszystkie wzory dokumentów zawartych w książce w formacie MS Word, co umożliwia bezpośrednią pracę na plikach, łatwe i szybkie ich dostosowanie do indywidualnych wymogów i rozwiązań stosowanych w jednostce (plik suplementu jest do pobrania przez Internet, instrukcję postępowania zamieszczono w książce).