OPIS
W pierwszej części Czytelnik znajdzie ogólne wiadomości o położeniu i topografii Zakopanego, możliwościach zakwaterowania oraz sposobach poruszania się po mieście i okolicy, a także o klimacie i przyrodzie Tatr i zasadach turystyki górskiej. Krótko ujęta historia Zakopanego pokazuje niezwykłość tego miejsca na mapie kulturalnej Polski. Wśród opisanych atrakcji miasta, poza folklorem, sportem i możliwością obcowania ze sztuką, pokazano ciekawe oferty handlowe i gastronomiczne, a także ogólnie omówiono ciekawe przykłady rozmaitych typów budownictwa i architektury.
W części przewodnikowej najpierw zaproponowano zwiedzenie kilku głównych muzeów i galerii sztuki, a także kościołów i kaplic, a dla miłośników spacerów, połączonym z oglądaniem najciekawszych części miasta – trzy trasy spacerowe w trzech różnych częściach miasta. Dalej zasugerowano spojrzenia na Zakopane od góry – dzięki wykorzystaniu komunikacji kolejami linowymi. Kolejna część książki prowadzi w Tatry: najpierw do zakopiańskich dolinek w Reglach, potem przez dłuższe doliny w głąb Tatr, wreszcie na kilka najciekawszych szczytów po polskiej stronie gór. Zmotoryzowanym zaproponowano przejażdżkę przez polskie i słowackie Podtatrze, a także w dalsze okolice podgórskie. Na zakończenie zaprezentowano podręczny leksykon, stanowiący małą encyklopedię Zakopanego.
Tekstowi Macieja Pinkwarta towarzyszą kolorowe zdjęcia Renaty Piżanowskiej, zgrupowane w ciekawe zespoły tematyczne.
Książka „Zakopane i okolice" to nie tylko ciekawie i przystępnie napisany i doskonale zilustrowany przewodnik i informator o Zakopanem, ale także publikacja, która pomoże samodzielnym turystom na zestawienie własnych, najbardziej dla nich odpowiadających spacerów, wycieczek i tras turystycznych, dostępnych w większości (z wyjątkiem kilku tras wysokogórskich) dla osób w każdym wieku i każdym stanie zaawansowania turystycznego, latem i zimą.