OPIS
Stan prawny: marzec 2016 r.
Praktyczny poradnik, dzięki któremu osoby pracujące w kadrach lub departamencie prawnym w urzędach służby cywilnej zgodnie z prawem wypełnią wszystkie obowiązki wynikające z procesu zatrudnienia członków korpusu służby cywilnej od nawiązania stosunku pracy do jego rozwiązania
Publikacja zawiera najnowsze zmiany wynikające z ustawy z 30.12.2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza m.in. gruntowne zmiany w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy z członkami korpusu służby cywilnej na wyższych stanowiskach oraz w ich statusie. Książka obejmuje również wszystkie zmiany przepisów, które weszły w życie w drugiej połowie 2015 r. w wyniku znowelizowania czterech aktów wykonawczych do ustawy o służbie cywilnej: rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych członków korpusu służby cywilnej, rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i sposobu dokonywania pierwszej oceny w służbie cywilnej, zarządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej. Książka omawia wynikające z tych zmian okresy przejściowe oraz zawiera przepisy ustawy o służbie cywilnej w nowym brzmieniu (oprócz tych wynikających z ustawy z 30.12.2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw), które wejdą w życie w pierwszym kwartale 2016 r.
Książka ma charakter poradnikowy – w sposób syntetyczny, kompleksowy i przystępny wyjaśnia problematykę zatrudnienia w służbie cywilnej. Opracowanie koncentruje się na kwestiach praktycznych stosunku pracy w służbie cywilnej. Każdy rozdział opatrzony jest odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosunku pracy i zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej. W publikacji znajdują się liczne wskazówki dla służb kadrowych i prawnych w urzędach służby cywilnej, które bezpośrednio uczestniczą w procesach związanych z zatrudnieniem członków korpusu służby cywilnej. Część opisowa jest poparta licznymi wzorami pism, dokumentów i aktów prawnych związanych ze służbą cywilną. Atutem publikacji są również liczne odwołania do orzecznictwa sądowego. Opracowanie ma w dużej mierze charakter komentarza – przedstawia przepisy dotyczące służby cywilnej, pomaga zrozumieć ich brzmienie i wyjaśnia, jak je stosować. Publikacja nie ogranicza się wyłącznie do analizy przepisów ustawy o służbie cywilnej i wydanych na jej mocy aktów wykonawczych, ale także odwołuje się do dokumentów będących strategiami, rekomendacjami i wytycznymi dotyczącymi tej grupy zawodowej. Problematyka opracowania została ujęta w sposób interdyscyplinarny – występują w niej liczne odwołania do innych dziedzin niż prawo, którymi na co dzień posiłkuje się służba cywilna (m.in. zarządzanie). Dodatkową zaletą jest fakt, że publikacja została napisana w przystępny sposób, zrozumiały również dla osób niebędących prawnikami, a kluczowe przepisy lub istotne wnioski zostały opatrzone znacznikiem „Ważne”.