OPIS
Najnowszy katalog prezentujący żydowskie afisze znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej powinien ucieszyć nie tylko miłośników judaików, ale i dawnych Kresów. Dokumenty pochodzące z przedwojennego Lwowa, Drohobycza i Borysławia przynoszą bowiem wyjątkowo interesujący portret tych szczególnych terenów II Rzeczypospolitej.
Dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja, na łamach której zreprodukowane zostały 94 afisze wydrukowane w latach 1929-1939 w ówczesnych drukarniach, stanowi doskonałe źródło wiedzy o specyfice codziennego życia, problemów, ale i pasji ludności żydowskiej zamieszkującej tamte rejony.
Warto przywołać tytuły wydawnictw, które do tej pory ukazały się nakładem Narodowej Książnicy, a dotyczą tej samej tematyki – przybliżają nieistniejący już świat żydowskiej społeczności sprzed II wojny światowej: „Afisz żydowski w II Rzeczypospolitej; Dokumenty życia społecznego Żydów polskich (1918-1939) w zbiorach Biblioteki Narodowej”; „Żydowskie druki ulotne w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej”, t. I i II; „Palestyna w żydowskich drukach ulotnych wydanych w II Rzeczypospolitej”; „Żydowska Łódź na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej”; „Afisze Żydów lubelskich wydane w latach dwudziestych XX wieku”, „Społeczeństwo żydowskie Łukowa na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej”, „Żydowski Zamość na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej” oraz „Afisze Żydów radomskich wydane w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej”.