OPIS
Komentarz zawiera wyczerpujące omówienie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa. W książce znajdują się odwołania do konkretnych stanów faktycznych w sprawach zawisłych przed Trybunałem Konstytucyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i sądami administracyjnymi. W pracy zaprezentowano również bogatą literaturę przedmiotu.
Autorzy komentarza - wybitni specjaliści z zakresu prawa podatkowego i procedury sądowoadministracyjnej, wieloletni sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego - omówili zagadnienia dotyczące zobowiązań podatkowych, w tym nadpłaty podatku, odpowiedzialności osób trzecich i następstwa prawnego spadkobierców, a także kwestie odnoszące się do postępowania podatkowego oraz kontroli podatkowej. Szczególny nacisk położyli na te regulacje, które wywołują najwięcej wątpliwości w praktyce i są najczęstszym przedmiotem zainteresowania organów podatkowych oraz sądów.
Nie ma lepszego źródła wiedzy co do skomplikowanego i zawiłego prawa podatkowego niż orzecznictwo oraz poglądy sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, kształtujących te orzecznictwo.
W komentarzu znajdą Państwo odpowiedzi na pytania:
Jak prawidłowo przeprowadzić postępowanie w sprawie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego?
Jak prawidłowo wydać decyzję w związku ze stwierdzaniem nadpłaty podatku oraz jej oprocentowaniem?
Jak prawidłowo przeprowadzić postępowanie dowodowe w postępowaniu podatkowym?
Jakie są obowiązki następców prawnych w prawie podatkowym oraz jak wygląda odpowiedzialność podatkowa osób trzecich?
Jak wygląda postępowanie w sprawie opodatkowania dochodów nieujawnionych?
Jakie są problemy związane z kwestiami doręczeń (zwłaszcza w aspekcie wprowadzenia informatyzacji w tym względzie)?
Komentarz uwzględnia zmiany w prawie:
Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 211) - weszła w życie od 1 kwietnia 2015 r. (zmiany organizacyjne w urzędach i izbach skarbowych, ma wpływ m.in. na udzielanie pełnomocnictwa do czynności kontrolnych, co ma z kolei pływ na ważność tych czynności - kwestia ważna zarówno dla pracowników aparatu skarbowego jak i dla pełnomocników strony).
Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r zmieniają się przepisy dotyczące dochodów nieujawnionych (kwestie związane z biegiem terminów oraz przedawnieniem).
Zmiana, która weszła w życie od stycznia 2015 r. - zmiany związane z wprowadzeniem uproszczonego rozliczania podatku VAT dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych.