OPIS
Od redaktorów
Dane demograficzne z ostatnich kilkunastu lat wskazują, że odsetek osób starych w populacji wzrasta praktycznie we wszystkich krajach świata, a szczególnie lawinowo w krajach wysoko uprzemysłowionych. Wymusza to konieczność odpowiedniego przygotowania kadr medycznych do diagnostyki i leczenia osób w podeszłym wieku, u których proces chorowania wiąże ze zwiększeniem częstości występowania chorób, trudnościami oddzielenia zmian starczych i chorobowych, a ponadto częstym atypowym obrazem klinicznym schorzeń ostrych i przewlekłych. Z wielochorobowością wiąże się też problem stosowania politerapii i wzrostu ryzyka polekowych działań niepożądanych, nasilany przez zmiany farmakokinetyki i farmakodynamiki leków w starości.
Oddajemy do rąk Państwa książkę, która na podstawie analizy postępowania stosowanego wśród typowych starszych chorych omawia podstawowe zagadnienia, z jakimi mogą się Państwo spotkać. W podręczniku omówiono problemy w leczeniu schorzeń kardiologicznych, zagadnienia reumatologiczne, nefrologiczne oraz ważne problemy geriatryczne, takie jak depresja, majaczenie, otępienie, upadki i zespół słabości. Przedstawione też zostały kwestie związane z farmakoterapią (polipragmazja). Odnieśliśmy się także do trudności związanych z przygotowaniem chorych w podeszłym wieku do zabiegu operacyjnego oraz do zagadnienia obciążenia opiekuna osób starszych. W uzupełnieniu znalazły się też problemy dermatologiczne.
Podręcznik może być przydatny w codziennej pracy lekarzy różnych specjalności, na co dzień sprawujących opiekę nad osobami starszymi, zarówno w środowisku domowym, jak i w instytucjach opiekuńczych.