OPIS
Problematyka podejścia procesowego, wykorzystywanych metod i narzędzi stanowi podstawę wielu rozważań i dyskusji naukowych badaczy, jak również praktyków. Metodologiczne podstawy została ukształtowane na podstawie klasycznych rozwiązań organizatorskich, takich ja: graficzne techniki planowania i przebiegu procesów, w szczególności procesów produkcyjnych, analizę wartości organizacji, jak również szkoły prakseologicznej wybitnych polskich teoretyków.
Upowszechnienie się nowoczesnych koncepcji zarządzania, bazujących na podejściu procesowym, rozwinęło klasyczny model podejścia procesowego, doprowadzając do ukształtowania się wielu narzędzi i instrumentów.
Podstawowym celem monografii jest usystematyzowanie wiedzy z obszaru podejścia procesowego, jak również wykorzystywanych metod, które znajdują zastosowanie we współczesnych organizacjach. Redaktorki niniejszej monografii, jak również wszyscy autorzy, żywią nadzieję, iż niniejsza publikacja spotka się z życzliwym przyjęciem czytelników i stanowić będzie inspirację do prowadzenia dalszych badań naukowych, jak również znajdzie odzwierciedlenie w rozwiązaniach praktycznych. Należy zwrócić uwagę na złożoność i wieloaspektowość problematyki, jaką jest podejście procesowe do zarządzania w organizacjach. Wypada mieć nadzieję, że wiele z zaprezentowanych kwestii będzie przedmiotem dalszych studiów i badań.