OPIS
Podstawowym założeniem dla tej publikacji jest opisanie przez praktyków dla praktyków instytucji kosztów postępowania sądowoadministracyjnego z punktu widzenia prawa procesowego, ustrojowego i materialnego, w tym prawa podatkowego. Celem autorów jest ułatwienie stronom i uczestnikom tego postępowania, ich pełnomocnikom oraz orzecznikom odnalezienie w jednym tomie rozproszonych w wielu aktach prawnych, informacji o wszystkich instytucjach procesowych, a także przedstawienie możliwych sposobów interpretacji przepisów prawa, ich różnego stosowania oraz praktycznych rozwiązań procesowych. Z tego też względu rozważania teoretyczne zostały ograniczone do minimum.
Komentarz składa się z dwóch części. Część A to komentarz napisany według klasycznych zasad, w formie syntetycznych tez dotyczących konkretnych instytucji procesowych, dzięki którym czytelnik poznaje zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem każdej z tych instytucji. Cześć B jest z kolei opisowym ujęciem tych samych zagadnień z przywołaniem poglądów orzecznictwa i doktryny uzasadniających treść tez definiujących instytucje kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Z uwagi na całościowe, wieloaspektowe ujęcie kosztów postępowania przed sądami administracyjnymi mamy nadzieję, że komentarz okaże się szczególnie pomocny w pracy sędziów, prokuratorów, referendarzy sądowych, asystentów sędziego, asystentów prokuratora, urzędników sądowych, pracowników prokuratury, urzędników organów wszystkich administracji publicznej adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, notariuszy oraz studentów i aplikantów wszystkich zawodów prawniczych.