OPIS
Najwyższy podziw budzi rzetelność i skrupulatność, z jaką Antoni Libera i Janusz Pyda prowadzą swoje rozmowy. Prowadzą je w duchu iście Beckettowskim - ich rozmowy to kompetentne i beztendencyjne odsłanianie tego, co w tych utworach się znajduje. Szczególna wartość tych dialogów płynie stąd, że obu rozmówców łączy fascynacja twórczością Becketta, a zarazem różni ich światopogląd. Przy czym szanują wzajemnie swoje punkty widzenia. A nawet gdy dochodzi między nimi do sporu, czynią to z taką kulturą i wdziękiem, że zapewne nie każdy czytelnik zauważy, że się kłócą. Tak bardzo nastawieni są na to, by pomóc zrozumieć, co ten wielki pisarz ma do powiedzenia naszej epoce.
Z posłowia o. prof. Jacka Salija OP
Czy rzeczywiście żyjemy w epoce postchrześcijańskiej, jak zdawał się to widzieć wątpiący Samuel Beckett, jeden z największych, a zarazem najbardziej radykalnych pisarzy XX wieku, wielojęzyczny Irlandczyk, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1969?
Czy rzeczywiście Człowiek to "bezdomny" w kosmosie - istota porzucona, zapomniana, wyklęta, nad którą nikt nie czuwa i nikt się nie zmiłuje? Czy nie ma dla niego ratunku, pocieszenia, zbawienia? Czy Ziemia to raczej piekło, a nie droga czyśćcowa prowadząca do Nieba? Czy los rodzaju ludzkiego to jedynie męczarnia, miotanie się w ciemności - krzyż pospolity, tortura, a nie Krzyż Odkupienia?
O tych fundamentalnych dla naszej kultury sprawach dyskutują ze sobą Antoni Libera, pisarz, tłumacz i znawca Becketta, i Janusz Pyda OP, dominikanin, wykładowca i duszpasterz akademicki.
Pasjonujący dialog o sensie życia i świata poprzez interpretację wielkich dzieł literackich. Jedyny w swoim rodzaju spór światopoglądowy. Wyjątkowe świadectwo pasji poznawczej, troski i wzajemnego szacunku.