Wyspa Thira, znana dziś jako Santoryn, była domem wspaniałej cywilizacji minojskiej ze społeczeństwem matriarchalnym, w którym kobiety, symbole świętości i życia, kierowały biegiem wydarzeń. Cywilizacja ta stanęła w obliczu jednego z najbardziej niszczycielskich kataklizmów
w historii.
W niniejszej opowieści ukazującej ludzką wytrwałość wobec majestatu przyrody starożytne prawdy oraz zaginione mity o postaciach w rodzaju Minosa, Ariadny czy Tezeusza i o tajemnicach, takich jak labirynt Minotaura, rezonują z tym, co ważne również w naszych czasach.
jak przeczytałem tytuł to się podjarałem, że to będzie o jakiejś podziemnej cywilizacji kretów, a tu takie coś.
Autor: recenzentData: 10.03.2025
Klimatyczna pozycja
Komiks Cywilizacje: Kreta to pozycja, w której autorzy, Simona Mogavino (scenariusz) i Carlos Gómez (rysunki), podjęli się trudnego zadania – ożywienia mitów i legend, które na stałe wpisały się w kanon kultury europejskiej.
Akcja scenariusza rozgrywa się około 1600 roku p.n.e., w czasach rozkwitu cywilizacji minojskiej. Wyspa Thira, znana dziś jako Santoryn, była wówczas centrum zaawansowanej kultury, charakteryzującej się społeczeństwem matriarchalnym, w którym kobiety odgrywały kluczowe role jako symbole świętości i życia.
Fabuła skupia się tu na wydarzeniach poprzedzających jeden z najbardziej niszczycielskich kataklizmów w historii – erupcję wulkanu na Thirze, która miała ogromny wpływ na całą cywilizację minojską. Zanim jednak doszło do tej tragedii, rozwinięte społeczeństwo zaczęło pogrążać się w coraz to większym kryzysie.
Simona Mogavino zabiera tu czytelnika nie tylko na wspomnianą wyspę Thira (Akt 1), ale również pozwala zobaczyć pewne istotne wydarzenia w Atenach (Akt 2). Oba te rozdziały to złożona eksploracja historii, w których to autorka mocno inspiruje się zarówno odkryciami archeologicznymi, jak i współczesnymi analizami świata nauki.
Komiks wplata w historyczną narrację postacie znane z mitologii greckiej, oraz nawiązuje do tajemniczych miejsc, takich jak labirynt Minotaura. Dzięki temu czytelnik ma okazję zgłębić zarówno historyczne, jak i mityczne aspekty kultury minojskiej, co czyni opowieść bardziej wielowymiarową i fascynującą.
Mogavino mitologiczno/historyczny aspekt swojego dzieła ukazuje w taki sposób, aby zaprezentowane sceny nigdy nie były jednowymiarowe i pozwalały one na głębszą interpretację. Sprawia to niestety, że na dość ograniczonej ilości stron (128 stron) pojawia się dużo szczegółowych informacji. Czasem są one trudne do przyswojenia i wymagają większej uwagi czytelnika oraz pewnej znajomości przynajmniej podstaw historii.
Jeśli to jeszcze dla kogoś mało treści, to obok tego wszystkiego scenarzystka dużą uwagę poświęca prezentacji zmian zachodzących w społeczeństwie (schyłku dużego znaczenia roli kobiety w społeczeństwie), gdzie ważną rolę odgrywają wyraziści bohaterowie. Większość pojawiających się tu postaci została ukazana w sposób, który pozwala zrozumieć ich motywacje, dylematy i piętrzące się różne problemy...
Autor: POPKulturowy KociołekData: 14.03.2025
DOSTAWA
DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!
Realizacja dostaw poprzez:
OPINIE
Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w
polityce prywatności