OPIS
Publikacja jest już dziewiątą z kolei (poczynając od 2006 roku) pozycją opublikowaną przez nasze wydawnictwo, zajmującą się kompleksowo rozliczaniem VAT przez gminy i ich jednostki oraz zakłady budżetowe. Wciąż bowiem wprowadzane są bardzo istotne zmiany przepisów w dokumentowaniu i rozliczaniu podatku VAT. Wynikają one z konieczności dostosowywania polskich przepisów o VAT do przepisów unijnej dyrektywy VAT 2006/112/UE oraz do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wymagają zatem ciągłego szczegółowego omawiania.
Tak jest również w przypadku zmian wprowadzonych w 2015 roku, które jak każde ustawowe zmiany podatkowe wymagają bardzo długiego okresu wdrażania. Wszystkie najważniejsze zmiany wprowadzone w życie w ostatnim okresie, czyli zarówno obowiązujące od 1 stycznia oraz od 1 kwietnia 2014 r., jak i zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 lipca 2015 r., a także mające być wdrożone dopiero od 1 stycznia 2016 r., dotyczące dokumentowania i rozliczania podatku VAT, zostały szczegółowo omówione w tym opracowaniu.
Na szczególną uwagę zasługują te zmiany, które związane są z dużymi ograniczeniami w odliczeniach podatku naliczonego VAT od zakupów dokonywanych przez gminę po 1 stycznia 2016 r.
Ograniczenia te to nowe prewskaźniki, czyli nowe proporcje odliczeń dotyczące zakupów służących jednocześnie dwojakiemu rodzajowi działalności – gospodarczej i publicznej. Ta pierwsza działalność, czyli gospodarcza, to działalność w rozumieniu ustawy o VAT, druga zaś, czyli publiczna, to działalność w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.W sumie nowych prewskaźników, czyli nowych proporcji odliczeń, są cztery rodzaje: przychodowy, kadrowy, czasowy i powierzchniowy. Przy czym dane do ich wyliczenia mogą pochodzić z roku poprzedzającego poprzedni rok podatkowy, czyli dla 2016 roku będą to dane z roku 2014.
Kompleksowe sprawy związane z podatkiem VAT w gminach omówione w niniejszym opracowaniu to ponadto: VAT od obrotu nieruchomościami, VAT od nieodpłatnych świadczeń, VAT od sprzedaży rzeczy używanych w działalności publicznej oraz od starych budynków i lokali, odzyskiwanie VAT od niezapłaconych należności (ulga za złe długi), system rozliczania VAT w ramach tzw. odwrotnego obciążenia oraz wzrost stawki VAT na sprzęt przeciwpożarowy z 8% do 23%, a także wiele innych drobniejszych kwestii.