OPIS
Malwina czuje ucisk w żołądku na myśl o dniu, kiedy zostaną ogłoszone wyniki matur. Skandynawistyka, którą chce studiować, wydaje się jej nierealna i odległa. Odnosi wrażenie, że wszystko jej się wymyka...
Klarze podobają się kolczyki w uszach. Ma już dwa, ale nie zaszkodzi jeszcze jakiś trzeci, dyskretny... Następnego dnia jednak coś dziwnego zaczyna się dziać z jej uchem.
Anula żyje w świecie czytanych i oglądanych baśni, stając się ich bohaterką. Z łatwością wciela się w różne postacie i wciąż jest kimś innym. Właśnie oświadczyła, że nazywa się Gerda i nie będzie jeść zupy mlecznej...
Ciepła i mądra opowieść o trzech siostrach, zżytych ze sobą mimo dzielącej je różnicy wieku, o mamie, która próbuje znaleźć własne miejsce poza domową codziennością, i o tacie, któremu trudno zaakceptować, że dzieci nie robią tego, czego oczekują rodzice...
Beata Wróblewska – od dwudziestu pięciu lat pracuje w Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 60 i mimo chwil zwątpienia wciąż lubi swoją pracę. Mieszka na pograniczu Brwinowa, Podkowy i Milanówka we wsi Owczarnia, gdzie nadal jest dziko i leśnie. Zdarza się, że jesienią w rowach przy torach kolejki WKD dziki szukają żołędzi.
Lubi pogranicza i kresy, prowincjonalne miasta, zagubione wsie. Podróże, które najlepiej wspomina, to wyprawy na dawne i obecne kresy Rzeczypospolitej i świata – w Czarnohorę, na Litwę, w Bieszczady, w Sudety, na Roztocze, do Kotliny Kłodzkiej, Norwegii i Portugalii. Najbardziej interesują ją kresy ludzkiego życia: dzieciństwo i starość. Dlatego zaczęła pisać o dzieciach i dla dzieci. Współpracowała z miesięcznikiem „Dziecko”. Napisała około sześćdziesięciu bajek, które ukazały się w Małej Redakcji, dodatku dla dzieci „Gazety Wyborczej”. A w swoich wierszach, zebranych w tomikach „Zeszyt rodzinny” i „Słuchają czasu”, opisała dzieciństwo swoich córek i starość rodziców.
Centrum jej świata stanowi Podkowa Leśna. Od lat współpracuje z „Podkowiańskim Magazynem Kulturalnym”. Napisała książkę „W salonie i Arkadii” poświęconą literackiemu obrazowi ukochanego miasta. Tu także umieściła akcję pierwszej książki dla dzieci zatytułowanej „Małgosia z Leśnej Podkowy” (nagroda w konkursie wydawnictwa Znak, 2004 i nagroda im. K. Makuszyńskiego, 2006). Na trasie kolejki WKD i w pobliskim Milanówku rozgrywa się akcja przedostatniej powieści „Motyl w podróży”. W roku 2007 została laureatką III nagrody w konkursie literackim im. Astrid Lindgren za powieść „Jabłko Apolejki”.
Najbardziej lubi życie rodzinne, chociaż uważa, że bywa bardzo trudne, długie górskie wędrówki, spacery po okolicznych łąkach i lasach z psem Brunerem, czytanie książek na kanapie i seanse filmowe w pobliskich kinie w Grodzisku Mazowieckim.