OPIS
Dynamicznie rozwijający się rynek różnego rodzaju usług finansowych – leasingowych, faktoringowych, a także różnych form kredytowania powoduje pojawianie się wielu problemów natury teoretycznej i praktycznej. Ich rozwiązywanie nie jest proste, zwłaszcza że w odmienny sposób problematykę poszczególnych źródeł finansowania zewnętrznego normują przepisy Kodeksu cywilnego, prawa podatkowego oraz przepisy prawa bilansowego (ustawy o rachunkowości). Szczególnie trudnym zagadnieniem jest ponadto wybór najbardziej optymalnej dla przedsiębiorcy formy finansowania, zarówno pod względem finansowym jak też podatkowym.
Chcąc kompleksowo przedstawić problematykę związaną z opodatkowaniem, ujęciem w księgach rachunkowych oraz porównaniem kosztów i korzyści poszczególnych usług finansowych wydana została niniejsza publikacja, mająca ułatwić wybranie usługi najbardziej optymalnej dla przedsiębiorcy spośród bardzo wielu oferowanych na rynku finansowym.
W poszczególnych rozdziałach poruszone zostały kwestie dotyczące istoty i genezy leasingu, faktoringu, przedstawione zostały najbardziej popularne rodzaje leasingu i faktoringu oraz kredytów i pożyczek. W opracowaniu omówiono prawne i podatkowe aspekty tych umów, z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa sądowego w przedmiotowym zakresie.
Szereg przykładów i praktycznych rozwiązań zawierają rozdziały o zasadach ujmowania operacji leasingu, faktoringu i kredytu w księgach rachunkowych, zgodnie z zasadami prawa bilansowego i krajowych standardów rachunkowości, w tym KSR nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”.
Osobny, obszerny rozdział poświęcony został szczegółowej, popartej przykładami liczbowymi analizie finansowej kredytu (pożyczki), leasingu i faktoringu. Ma on na celu wskazanie najbardziej optymalnej, pod względem finansowym i podatkowym formy finansowania. Rozróżnienie płaszczyzny finansowej i podatkowej niesie ze sobą odmienne cele analizy.