OPIS
Opowieść o małej pandzie Boni, która nie umiała chodzić po drzewach i choć cała rodzina namawiała ją do podejmowania prób i ćwiczeń, Bonia uznała, że się tego nie nauczy.
- Wszystkie PANDY chodzą po drzewach! Mama chodzi, Tata chodzi i ja chodzę po drzewach! Uwielbiamy chodzić po drzewach!
- Ale ja nie jestem WSZYSTKIE PANDY – oburza się Bonia. - Ja jestem Panda Bonia!
I wszystko toczyłoby się jak zwykle, gdyby Bonia nie zaprzyjaźniła się ze Szczekuszką, która potrzebowała pomocy. A żeby pomóc, trzeba było wejść na drzewo…
Opowieść terapeutyczna motywująca dzieci w trakcie rehabilitacji oraz pokonywania rozmaitych życiowych barier.
Panda Bonia to książka dla dzieci, ale i dla rodziców, którzy kochają swoje dziecko tak bardzo, że w momencie zagrożenia niepełnosprawnością podejmują wspólnie z nim walkę o jak najpełniejszą sprawność fizyczną i umysłową. Rehabilitacja to nie tylko sprawa codziennych fizycznych zmagań dziecka. Panda Bonia pokazuje wyraźnie, że w walce o jak najlepsze funkcjonowanie współpracuje cała rodzina. Nie zapomina się o zabawie, byciu ze sobą w pełnym kontakcie zgodnym z potrzebami każdego członka rodziny. Książka daje nadzieję, że w pewnym momencie żmudnej rehabilitacji samo ćwiczące dziecko zauważy potrzebę wytężonej pracy. Dzięki ciepłemu i pełnemu zrozumienia wsparciu rodziny, towarzyszącemu czule a zarazem stanowczo, zdecydowanie i z pełną wiarą w codziennych zmaganiach, dziecko osiągnie zwycięstwo: uzyska maksymalną samodzielność przy swoim optymalnym rozwoju i zaakceptuje siebie takim, jakie jest, bo otoczone akceptacją bliskich wygrywa i przegrywa z pełną samoakceptacją obu stanów i idzie szczęśliwe w nowy świat. Jeszcze jedno przesłanie ukazuje nam Panda Bonia – najważniejsze być sobą i pozwolić innym wybierać moment na dojrzewanie do samostanowienia. Rodzice, rodzeństwo wspomagają proces rehabilitacji - swoją postawą cierpliwości i wyrozumiałości pozostawiają osobie ćwiczącej przestrzeń i czas na podjęcie decyzji: do startu…
Mirella Kozakiewicz, fizjoterapeuta, i Anna Mirny, psycholog, zajmujące się terapią dzieci wymagających rehabilitacji