OPIS
Katalog dowodów w postępowaniu karnym pod redakcją dr Pawła Czarneckiego i Małgorzaty Czerwińskiej stanowi zbiór referatów wybitnych autorów z zakresu prawa karnego. Publikacja jest zwieńczeniem Ogólnopolskiej Konferencji Studentów i Doktorantów „Mozaika dowodów w postępowaniu karnym”, która odbyła się w dniach 12-13 grudnia 2013 roku w Krakowie. Konferencja zorganizowana została przez Sekcję Postępowania Karnego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Niniejsza publikacja stanowi bogaty dorobek literatury prawniczej i jest próbą odpowiedzi na nurtujące pytania o konieczność przeprowadzenia zmian w procedurze karnej w zakresie postępowania dowodowego i kierunku tychże zmian. Dzięki szerokiej różnorodności tematycznej artykułów w sposób rzetelny udało się przedstawić charakterystykę tytułowego katalogu dowodów, która obejmuje nie tylko konkretne analizy poszczególnych środków dowodowych, ale także poddaje pod osąd wartość takich dowodów dla procesu. Z uwagi na nowelizację Kodeksu postępowania karnego autorzy w swoich pracach odwoływali się także do kształtu, jaki postępowanie dowodowe przybierze po jej wejściu w życie. Starano się dokonać oceny nowych rozwiązań, ich przewidywanej skuteczności i wpływu na przebieg całego postępowania karnego. Obszerna tematyka poruszana podczas konferencji pozwala na konstatację, iż każdy, kto jest zainteresowany procedurą karną, znajdzie coś dla siebie.
Zagadnieniami, z którymi Czytelnik będzie miał możliwość się zapoznać w prezentowanej monografii są:
prawo dowodowe nową dziedziną prawa? Ziarnko kryminalistyki na karnoprocesowej niwie; ciężar dowodu i jego domniemana obecność w polskim procesie karnym; confessio (non) est regina probationum?; fruit of the poisonous tree doctrine in Anglo-American and Polish legal systems; dowód prywatny u progu zmian nowelizacyjnych; dowód z przesłuchania świadka będącego adwokatem lub radcą prawnym; dowód z zeznań małoletniego w świetle nowelizacji art. 185a i 185b KPK; świadek koronny w polskim procesie karnym – (nie)potrzebny?; promile w protokole, czyli przesłuchiwanie osób nietrzeźwych; działania podstępne a działania podchwytliwe w warunkach polskiego i niemieckiego procesu karnego; tajemnica spowiedzi w postępowaniu karnym; rola tłumacza w znowelizowanej procedurze karnej; przesłuchanie świadka na odległość; podsłuch procesowy a obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej; wykorzystanie prywatnego nagrania z tortur w polskim postępowaniu karnym; dowód elektroniczny w postępowaniu karnym; dowody cyfrowe w postępowaniu karnym w porządkach prawnych common i civil law; praktyczne trudności związane z cyfrowymi środkami dowodowymi; pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych w postępowaniu przygotowawczym; wykorzystanie technologii 3D w postępowaniu dowodowym; pozyskiwanie dowodu przy wykorzystaniu ekspertyzy osmologicznej; ekspertyza psychiatryczna jako dowód w postępowaniu karnym; opinia psychologiczna jako próba sprostania zasadzie prawdy materialnej; wartość dowodowa profilu psychologicznego w postępowaniu karnym; ochrona dóbr osobistych a okazanie; nadzór prokuratora nad postępowaniem dowodowym; problematyka dowodu w sprawach o przestępstwa gospodarcze; mozaika dowodów w postępowaniu karnym – garść refleksji.